maal, buigt echter zijn bloeistengel neer, wat Sneeuw klokje ook doet. Let er eens op, dat die eikvarens niet dadelijk bij 0° C. ineenschrompelen. Bij windstilte blij ven ze nog frisch tot —3° zelfs —4° toe. De grond raakt hard bevroren, de vijver krijgt een ijsdek en spoedig, laat ons hopen, komt ook de sneeuw. Een paar dagen van ijzei of rijp zetten de kroon op het werk en nu moeten we ons den naam van vogeltuin waardig maken. Het aardige voederhuisje is al geplaatst in het begin van December en wel tusschen de sparren, waar de kleine vogels zich kunnen bergen, wanneer onraad dreigt. Er wordt gevoerd met brood, liefst bruin, met cocosnoot, pinda's, hennepzaad en Sluis' winter-stroo- voeder, waarvan onze Stichting, als zijnde van algemeen nut, iederen winter door bemiddeling van de Neder- landsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels en kele tientallen kilogrammen ten geschenke ontvangt. Behalve in het voederhuisje, voeren we ook op den grond. Bovendien zijn wij er op bedacht den geheelen Hof dienstbaar te maken aan het welzijn van de vogels. Vrijelijk laten wij allerhande „onkruid" tieren en moe digen het zelfs aan. De afgestorven vruchtstengels van Toorts en Teunisbloem, van Hoornpapaver, Hennep- netel, Klit en Hondstong en al dat spul worden pas „opgeruimd" laat in de lente, als het laatste vruchtje of zaadje er uit is gepikt. We nemen geen bijzondere maatregelen, om sommige vogelsoorten te bevoorrech ten of andere te weren. Ieder is welkom. Het spreekt vanzelf, dat de Bonte Kraaien, de Houtduiven en de Musschen een flink aandeel weten te bemachtigen. Wie komen er nog meer? Wel in de eerste plaats de Meezen: de Koolmees met zijn blauwzwarten kop en gelen onderkant met zwarten middenband, de Pimpel mees met prachtig helderblauw schedelkapje en don- kerblauwen nekkeband, de Zwarte mees met zwarten kop en groote witte vlek aan achterhoofd en nek en nergens geel, evenals de Zwartkop-meezen, die ook geen geel hebben, enkel zwart en wit en grijs. Ondanks het 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 26