rekkend en strekkend bij milder weer en dan een gele bloem vertoonend in een aardige kraag van groen. In die bloem ziet ge behalve de stampers en meeldraden ook een krans van sierlijke honigbekers. De Winter- aconiet is al even gevoelig voor licht en warmte als het Sneeuwklokje. Gedurende den bloei worden de bloem blaadjes voortdurend grooter, tot wel dubbel zoo groot. Al die vroege voorjaarsbloemen hebben ieder voor zich een taai bestaan. In den zomer zien we veel bloemen, die slechts één of twee dagen duren, doch sneeuwklok jes, lenteklokjes, aconieten houden het in een guur voorjaar soms wel vijf weken uit. Maar komen er eenige „zomersche dagen", dan is alles opeens uitgebloeid. Ge kunt dat ook zien bij Crocus en Sterhyacinth, of bij de zeldzamer Wolbol. De vroegste bloeier van onze boomen en struiken is de Witte Els. Hij wordt op den voet gevolgd door den Hazelaar en daarna komen de Zwarte Elzen, Abeelen, Espen en de vroegste Wilgen. Die Witte Els is al weer geen inheemsche boom, maar door den nieuwen bosch- bouw zoo algemeen toegepast, dat we hem niet mogen verzuimen. Ook groeit hij heel snel, zoodat hij in de pas is bij ongeduldigen, die een nieuwen aanplant graag zoo spoedig mogelijk als „bosch" willen aanschouwen. We hebben een heel mooie groep van die Elzen aan de westzijde van den vijver. Ze neigen mooi over het water heen en het ijsvogeltje zit op de laagste takken graag naar vischjes te loeren. Hazelaars hebben we door den heelen tuin heen: eenige vlak bij den ingang, andere elders en zoo kunnen we ervaren, dat al naar standplaats en persoonlijke eigen schappen de struiken vroeger of later in bloei geraken. Die bij den ingang bloeien het eerst. De katjes van deze boomen blijken al present te zijn, zoodra in 't najaar de bladeren zijn gevallen. De meeldraadkatjes zijn het duidelijkst. Die van de berk steken stijf rechtuit naar alle kanten, die van els en hazelaar zijn eerst kort en kronkelig. Maar bij zacht weer strekken ze zich en gaan 17 Een Jaar in Thysse's Hof

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 24