verhelen, dat de Stichting in de laatste jaren telkens te worstelen heeft met tekorten. De Gemeente Bloemendaal zelf geeft ieder jaar trouw haar subsidie, heeft zelfs ter gelegenheid van Thysse's vijfenzeventigsten verjaardag haar subsidie tot 1500.— verhoogd en is dikwijls ook op andere wijze behulpzaam. Maar „de vrienden van de Natuur en van Thysse" laten ons gaandeweg in den steek. Dat is in het bijzonder voor Thysse heel pijnlijk, want hij doet toch zoo zijn best. Ons program is vrij eenvoudig. Wij streven er naar, in den Hof alvast bijeen te brengen alle planten, die door onzen beroemden voorganger F. W. van Eeden in zijn „Onkruid" voor de duinen zijn vermeld. Dat boekje is altijd nog het lezen overwaard, niet alleen om zijn plantkundige beteekenis, maar ook om de voortreffelij ke ziel van den schrijver, den man, die ook het eerst in Nederland den naam van „natuurmonumenten" heeft gebruikt. Ik had den tuin dan ook: „Van Eeden's Hof" willen noemen, maar mijn vrienden duchtten verwar ring met den Hof van Eden en bevorderden mij tot peetvader. Maar altijd voel ik „den ouden van Eeden" steeds naast mij. Behalve aan de echte duinplanten schenken wij ook onze aandacht aan de inheemsche en verwilderde flora van de groote buitenplaatsen langs den binnenkant der duinen en enkele figuren uit Zuid-Limburg, zoo na ver want aan ons kalkrijke duin. Ook mogen we de duin beplanting met naaldhout niet uit het oog verliezen en niet verzuimen een plaats in te ruimen aan de „adven- tieven", aankomelingen in het duin tengevolge van ver keer en cultuur. In het geheel zijn thans vierhonderd soorten vertegenwoordigd, waaronder bijna alle hout gewassen van het duin. Wij streven er naar, die planten te vertoonen in hun natuurlijk verband, in plantengezelschappen. Heelemaal precies kunnen wij dit op zoo'n beperkt terrein (2 h.a.) niet ten uitvoer brengen, temeer omdat wij nog andere i

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 13