80 3 meter naderen. Dan vliegt de heele troep lokkend op, zwiert rond en komt spoedig weer op de Teunisbloe men terug, meest jongen en wijfjes, weinig zwarte petjes. Nachtvorst, wespen nog druk bezig, berijpt gras rondom den ingang van het nest." (Dagboek 30 Sep tember '39.) Hier kregen we dus een waarschuwinkje voor den win ter. Maar daar zijn we nog lang niet aan toe. Integen deel, September heeft menigmaal nog een zomersch karakter, vertoont zelfs nieuwe opleving, vooral van insectenleven en vogelzang, zang van oude vogels, die zich lekker voelen, omdat ze den rui achter den rug hebben, zang van jonge vogels, die het voor het eerst eens probeeren, late zomerzang, vervroegde lentezang, allemaal boeiende bezigheid voor den ernstigen bestu- deerder van vogelgeluiden en vogelmanieren. Ook is September nog rijk aan bloemen. Veel zomer bloemen zetten hun bloei voort of zetten zelfs een nieu wen bloei in. Zelfs lentebloemen bloeien opnieuw en daarbij komen dan nog de eigenlijke herfstbloemen. Dat zijn o.a. een paar soorten van gele bloemen, die op paardebloemen lijken, zooals Herfstleeuwetand en Biggekruid. De Kamperfoelie begint kloekweg zijn der den bloei en vertoont nu rijpe vruchten van den eersten bloei (voor zoover de vogels ze nog niet hebben op gegeten), rijpende vruchten van den tweeden bloei en frissche bloeikransen voor het slotbedrijf. De Toortsen en Teunisbloemen bloeien op nieuwe zijtakken van de oude stengels, maar ook op éénjarige, voorbarige plan ten, de doorschieters. Klimop komt nu pas in bloei. Dat gaat allemaal ook nog door in Octobèr, de maand van den grooten vogeltrek, den paddestoelenovervloed, de verkleuring van de bladeren van boom en struik. Met den grooten vogeltrek bedoel ik de geweldige op tochten in de derde week van October van Bonte Kraai en, Roeken, Kauwtjes, Spreeuwen, Lijsters, Leeuweri ken, Vinken, enz. Dit geniet men het best in het vrije veld, op het hooge duin, 's nachts op een vuurtoren.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 113