vruchten van Elzen en Berken gerijpt en eveneens die van distels en brandnetels, Teunisbloemen, Toortsen, Veelknoopen, Zuring, Melden, Klaprozen en nog een menigte kruiden, alle van belang voor de reizigers, die zoo hun buffetten gereed vinden. Wij moedigen zelfs sommige van die onkruiden aan, in het bijzonder de fraaie Hennepnetel die een bijzon dere aantrekkelijkheid heeft voor de Glanskop-mees. Het is alleraardigst te zien hoe deze prachtige en ele gante vieve meesjes zich inspannen om de deel vruchtjes te bemachtigen uit de stekelige kelken. Daar hebben wij maanden lang pleizier aan. Ge moet ook eens probee- ren dergelijke aangename onkruiden te kweeken. Het is lang niet altijd gemakkelijk. Er is in den Hof van den Vogeltrek heel wat te zien en te hooren. Hier wordt alweer de deugd beloond. Wie zich voldoende gewijd heeft aan de aangename bezig heid van de vogels te leeren kennen, krijgt nu het meest te genieten. Eigenlijk begint de herfsttrek al in Juni met het samen scholen van jonge vogels, vooral spreeuwen, en allerlei moeras- en watervogels langs duin en strand. In Juli en Augustus komen al meer en meer Kwikstaartjes en Zwa luwen slapen in het riet langs den vijver en gaandeweg zien we op sommige dagen al veel meer jonge Nachte galen, Roodborstjes, Roodstaartjes, Grasmusschen dan er op ons terrein zijn uitgebroed. In September wordt het al drukker en drukker. Nu trekken troepen van meezen de aandacht, vooral de Staartmeesjes. Ze zwerven heel graag langs den oost- rand van den Hof, die zoo'n aardig woudkarakter heeft. De Zwartkopmeezen komen op de vruchten van Koe koeksbloem en Hennepnetel af. Dan, het loopt nu tegen het eind van September, weer galmt het van roep van Roodborstjes en Heggemus- schen, die zich gedragen alsof ze hier een overwinte- ringsgebied wilden afpalen. Nu komen ook vluchten sijsjes, vooral op de Teunisbloemen. „Laten zich tot op 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 112