78 zaden eten om genoeg te krijgen, want alleen de zaad mantel geeft voedsel. De eigenlijke zaden worden met de uitwerpselen uitgestrooid en zoo komt het dat Kar dinaalsmuts overal opslaat waar die vogels langs komen. Ik heb in de duinen eens kennis gemaakt met een fazant, die al een heel bijzondere manier had om zich te voeden met kardinaalsmuts. De zaadmantel, daar gaf hij niet om, maar hij pikte de zaden open, om zich te goed te doen aan de groene kiempjes. Hoe zou die rakker op dat idee gekomen zijn? Voor de Kardinaalsmuts was dat natuurlijk een „schadepost". Ik heb dat indertijd weer eens op nieuw gezien in October 1941. De Duindoornbessen worden al kleurig in Augustus. De mannelijke struiken zijn natuurlijk vruchteloos. Spreeuwen en Bonte Kraaien eten ze, maar lang niet ieder jaar alles en in den winter „bederven" ze licht. De Wegedoorn krijgt prachtige zwarte bessen. Hier heb ben we weer een vreemd geval. In sommige jaren zijn de merels dadelijk er bij, om ze op te eten, in andere jaren blijven ze den heelen winter onaangeroerd. Ver klaren kan ik dit niet. De bessen van Sporkenhout worden echter onvervaard gegeten door allerlei vogels, groot en klein. De Vlaamsche gaaien en de Houtduiven doen zich te goed aan de eikels. Met een beetje geluk kunt ge te zien krijgen dat zoo'n Gaai zijn krop vol eikels stopt, dan naar een rustig plekje in den Hof vliegt en daar zijn eikels begraaft als wintervoorraad. Uit „vergeten" eikels schieten dan later nieuwe eikeboomen op. Alle ver strooide kleine eikjes, die ge buiten het bosch in den Hof ziet, danken daaraan hun standplaats. De Bonte Specht komt de hazelnoten plukken. Ook dat kunt ge dikwijls genoeg zien, en ook wel, hoe hij met zijn noot naar een geschikten boom vliegt om hem daar stuk te hameren. De Beuken rijpen hun vruchten tegen den tijd dat de trekvinken komen opdagen. Terzelfder tijd zijn ook de

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 109