De Groote Lijster in sterk contrast met de Merels: licht van tint, stout gevlekt aan de onderzijde, mooi wit aan oksel, vleugelboeg en staart, vooral bij het wegvliegen prachtig te zien. Druk af en aan vliegen, ook naar een paar andere lijsterbessen in de buurt. 29 Augustus: Voortgezette vreterij van top naar be neden. Om half elf (zonnetijd) is de boom geheel kaal." Die merels houden van afwerken. Goudvinken hebben wij helaas in den Hof niet dan zeer zelden, anders zouden wij die ook op de Lijsterbessen bezig kunnen zien, maar dan op een heel andere manier. Die eten namelijk niet het vruchtvleesch, maar de pit ten, de zaadjes; het vruchtvleesch strooien ze op den grond. Trouwens de grond onder de lijsterbessen ligt ook vaak vol goede vruchten, die bij de rukkende en trekkende vreterij van die jonge merels zijn los ge raakt. Iedereen weet, dat die vruchtenetende vogels de hoo rnen en struiken uitzaaien, doordat de onverteerde zaden met de uitwerpselen terecht komen onder de rustboo- men of ook zoo maar in het vrije veld. Hiervan kunt ge u in den Hof overtuigen door er eens op te letten, wat er aan den voet van de boomen opschiet, b.v. onder de berkjes bij de naaldboomengroep. Daar ziet ge door elkaar: Liguster, Kardinaalsmuts, Lijsterbes, Honds roos, Taxus, Geldersche Roos, Wegedoorn, Hulst, alle maal „vanzelf" opgekomen, kost ons geen cent. Iets later dan de Lijsterbes gaan Berberis en Geldersche Roos kleuren. De trossen van de Berberis hangen mooi gerijd aan hooge gebogen twijgen. Ook hier zijn het weer in de eerste plaats de merels, die komen eten. De Geldersche Roos is wel het mooist van alle: groote plakkaten van mooigevormde glanzig roode bessen over de heele struik heen, zwaar neerhangend aan de ranke twijgen. Eerst steken ze mooi af tegen het groene blad. Later gaat dit zelf verkleuren, door purper naar rood heen en dan steekt onze Geldersche Roos de veel geprezen herfstkleuren van Noord-Amerika naar de 74

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 103