73 HOOFDSTUK VI NAJAAR Wanneer we letten op boom en struik, dan komen we tot het inzicht, dat de herfst eigenlijk al begint in Juli met het kleuren van de Lijsterbessen, dus ook al in de Groote Vacantie. Eigenlijk is het overbodig, te vertellen dat niet alle tegelijk rood zijn. Dat loopt hier een dag of tien uit elkaar en ge kunt in den Hof alweer nagaan in hoeverre standplaats, leeftijd of individualiteit hier bij zijn betrokken. Maar wiskunstig zeker is het, dat, zoodra de vruchten rijp zijn, en de zware roode trossen neerhangen tusschen het groen, de jonge merels komen opdagen, nog in het vlekkig bruine jeugdkleed en zich onstuimig vol zwelgen. Menige struik is vóór Augustus al kaal gevreten. In streken waar minder merels zijn, houdt de Lijsterbes zijn mooie vruchten tot laat in het najaar. In den Hof is één Lijsterbes, die houdt zijn vruchten wel eens tot heel in het eind van Augustus. Het is de heel mooie struik aan het eind van het duinroosvak, vlak voor bank 4, een zeer productieve bank; ik zit daar dikwijls. Voor mijn dagboek heeft hij het volgende opgeleverd: „28 Augustus 1940. De Lijsterbes in het duinroosvak, die tot heden onaangetast was gebleven, komt nu aan de beurt, 's Ochtends één uur na zonsopgang zijn er bezig 12 Merels, 1 Zanglijster, 2 Groote Lijsters. De Merels zijn meerendeels jongeren in rui in allerlei sta diën eerst ruien staart en vleugels, dan de rest, de kop het laatst. Heel kluchtige pakjes. Ook een met een kalen nek. Een oude merelman voert twee jongen, die nog heelemaal in het jeugdkleed zijn. Hij pikt 3 tot 6 lijs terbessen van de struik en voert de bedelende jongen, soms in den boom zelf, ook op den grond en zelfs een heel eind weg. Alles met veel ijver; de jongen stappen soms over elkaar heen om een beurt te krijgen.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 102