bleek-rose bloempjes en daarop vertoonen zich alle in secten van het najaar: vlinders, bijen, vliegen, torren. Deze gezelschappen vinden we ook op de groote Scherm- bloemen van de Groote Vacantie: Engelwortel en Bere- klauw. De groote schermbloem van het voorjaar, het Fluitekruid is al lang uitgebloeid, zijn vruchten rijpen en de bladeren en stengels gaan afsterven. Tusschen den bloei van Fluitekruid en Bereklauw in hebben wij tot begin Juli nog in het kreupelhout de witte wereld van het Zevenblad, in tuinen een gevreesd onkruid, in de Natuur een mooi bestanddeel van bosschen en hagen. Ga de groote Brandnetels niet voorbij. Ze bloeien over vloedig, maar de bloemen zijn klein en groenig. Onze Brandnetel is tweehuizig. De planten met de mannelijke bloemen vertoonen den bloei nog het duidelijkst. Wan neer wij op een zonnigen dag nu een paar minuten bij zoo'n plant stil staan, dan kunnen we zien, dat de meel draden zich plotseling uitstrekken en een wolkje stuif meel de lucht in jagen, alweer een aardig bewegings verschijnsel in de wereld der stille planten. Nu nog even gekeken naar den vijver zelve. Daar zijn nu nog een paar planten bij gekomen met drijvende bladeren: de gele Watergentiaan en de rose Veenwor- tel, allebei beroemd. Let alvast bij die Watergentiaan nog eens weer op het openen en sluiten van de bloemen in den morgen en den avond en bij wisselvalligheden van het weder. Aan den Oostoever van den vijver hebben wij een soort van strandje, ook een voorwerp van vele zorgen, want hier willen wij een vertooning hebben van de mooie plantjes van het vochtig duin, de beroemdheden van Kwak jes water en Zwanewater en van de Muy op Texel Parnassia, Rondbladig Wintergroen, Klein Wintergroen, Moeras-Wespenorchis, Sturmia, Herminium, Gentianen, Duizendguldenkruid, Tengere Bastaardmuur, Welrie kende Nachtorchis, Knoopig Vetmuur, Geel hartje, Bit- terling enz. In sommige jaren lukt dat heel aardig, vooral wanneer 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 100