merken kon aantoonen. In feite bood de gesteld heid van het terrein hier de gelegenheid niet an dere kenmerken toe te passen. Anders was het gesteld met het kasteel van Val kenburg, den ouden Valksberg! De bouwheer van den Valksberg vond een bij uitstek geschikt terrein in den uitlooper van den heuvelrug, welke uitlooper met een steden rotswand aan den zuid- westkant van het stadje boven het dal van de Geul oprijst. Van den Heunsberg behoefde slechts aan de noordzijde een heuveltop te worden afgezon derd. Het materiaal, waaruit de Heunsberg bestaat, leent zich bij uitstek er toe. In de mergel werd een breede kloof uitgekapt, een droge gracht, nu een holle weg, bekend als de Dwingelweg. De over zijde van den hollen weg werd kaal gehouden om den vijand geen dekking en de bezetting een goed schootsveld te bieden. Zoo werd de terreingesteld heid pasklaar gemaakt aan de eischen der verde digingskunst. De bebouwing van den burchtheuvel laat zich het duidelijkst beschrijven door het hoogst gelegen plateau tot punt van uitgang te nemen en van daar af te dalen. Op dit plateau lagen de ge bouwen, welke op teekeningen in de verzameling van het Provinciaal Genootschap (bewaard ten stadsarchieve te Maastricht) bestonden uit de bij eenvoeging van verschillende gedeelten; het, in den loop der tijden uitgegroeid, complex wordt op die teekeningen weergegeven met daken van on gelijke hoogte. Op oudere afbeeldingen komt een groot rechthoekig gebouw voor onder een lang dak en met negen vensters op de verdieping in den langen naar het stadje gekeerden gevel. Dit ge bouw nu lag op het plateau. Den naar de stad uit- zienden gevel wil ik gemakshalve den noordgevel noemen en mij bij de beschrijving der gebouwen van de windstreken bedienen, alsof het rechthoekig hoofdgebouw zijn lange zijden op het Noorden en 77

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 94