gewilde bontheid; baksteen wisselt er af met ban den van mergel. Ook heeft men hier het voorne men gehad een galerij in het gelijkvloers en eene op de verdieping te maken. In het overgebleven gedeelte zou men eer kunnen spreken van een log gia. De gissing ligt voor de hand, dat de Heer van Bongard al spoedig tot de ontdekking kwam, dat ons klimaat zich voor deze bouwwijze niet leent; de dubbele boogstelling toch van de loggia schijnt al kort na den bouw gedicht te zijn met de elders toe gepaste afwisselende lagen van baksteen en mergel, maar met behoud van de sierlijke kapiteelen en zuiltjes. Met dit uit de XVIe eeuw dagteekenend voorbeeld van het gesloten kasteel op rechthoekig grondplan en met uitgebouwde torens wil ik de beschouwing over dit type sluiten (afb. 26 en 27). VII. Met het voortgaan der eeuwen, veranderden zoowel de smaak als de behoeften van den kasteel heer; de sterkte, het sterke huis, veranderde gelei delijk aan in de comfortabele sierlijke woning, die beter gelegenheid bood gasten te ontvangen dan een belegerenden vijand op te wachten en af te slaan. De grachten gaven aan deze kasteelen nog steeds beveiliging, maar een Menkemaborg in Groningen (gem. Uithuizen), een kasteel Rens- w o u d e in Utrecht, zij vertolken begrip voor voornaamheid en vreedzame rust. Het zoo bekende kasteel Middachten, dat in het laatste kwart der XVIIe eeuw een middeleeuwschen voorganger verving, spreekt zoo zeer van smaak en vormgeving van den tijd van den bouw, dat men er zich over verwonderen en verheugen kan, dat Godert van Reede, gunsteling van den koning-stadhouder Wil lem III, zich niet zoo door de vijandschap van den vorstelijken begunstiger tegenover den Franschen koning Lodewijk XIV liet beïnvloeden, dat hij onontvankelijk bleek voor de schoonheid van den 75

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 92