dat in de nabijheid de praehistorische mensch spo ren van zijn arbeidzaamheid heeft achtergelaten, dat in de middeleeuwen de kleine heerlijkheid aan de aandacht van het Rijk is ontsnapt, zoodat de Heeren van Ryckholt er prat op gingen, dat hun heerlijkheid een „zonneleen" was, d.w.z. dat zij geen ander gezag boven zich erkenden, dan dat van de zon! En ten slotte weten wij, dat de toren in 1488/89 een beleg door den Heer van Vlodrop moet hebben doorstaan.70) De afmetingen van de zen in breuksteen opgetrokken toren bedragen om trent 10 M. in het vierkant; de muren hebben een dikte van ruim 2 M., zoodat de inwendige afmetin gen bijna 6 bij ruim 6 M. bedragen (afb. 10). Van de afmetingen kan men zich heel goed een voorstelling maken, wanneer men bedenkt, dat het huidig kasteel van Loon op Zand (afb. 9) slechts de benedenhelft is van den grooten toren op de gravure in Figuur 9 weergegeven. Nog zij een voorbeeld uit het Noorden des lands genoemd. Friesland is zeer arm aan kasteelen; de twisten tusschen Schieringers en Vetkoopers heb ben de vernietiging van veel Huisen ten gevolge gehad; het platteland werd onveilig. Meergenoem de Worp van Thabor zegt hieromtrent: Want dye heerschappen in dye plattelanden Haer huysen ende gueden verlieten ende weecken In Franicker, Leeuwarden ende Harlingen. Een goed specimen is echter in Veenwouden be waard. De Schierstins aldaar is een een voudige toren in baksteen op rechthoekig grond plan. De benedenverdieping is overwelfd, zoodat de beschrijving van het beleg van Uniahuis, hier- voren op blz. 58 gegeven, gevoegelijk op een beleg van dezen stins had kunnen slaan (afb. 11). Een goede en betrouwbare uitbeelding van een to ren met burchtheuvel geeft een kaart van 1580 in 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 75