kroniek over den slag van Woeringen, 66) in het voorspel van dien strijd: Ende doen si alle ver gadert waren Te Valkenborch, deedse met scaren Her Waelrave al ute riden, Ghelijc oft si souden striden Met grooter feesten alsoe blide, Dat men hoorde, verre ende wide Hare singen ende haer ruten; Want met tamburen ende met fluten Re den si doen, tot vore Wijc: Daer bereidde hem yegelijc Met targen ende met swerden Te storme te gane, ende gheberden, Ocht sijt thant souden winnen. Maer Ticht was doe binnen Van alre- hande dinghen, Dat behoort ter weringhen, Te dire tijt sonder breke; Want her Heinric van Gaesbeke, Ende van Diest her Aernout, Ende daer toe menich ridder stout, Was daer doen in, van Brabant, Die ten storme wert waren vlugge. Nochtan was ontwee die brugge Tusschen Tricht ende Wijc doe; Maer nochtan ronnen si toe Over boeme, sonder vieren, Ende volgeden thant den banieren Van Gaesbeke ende van Diest mede, Daer men doen onder dede Soe groot gheweer, op dien dach, Dats ewelike sal sijn ge- wach; Want si behilden met crachte Beide planken ende grachte Die niet en waren alsoe vaste leghen die sterke gaste, Die men int dietsche rike vant: Die weerden selve metter hant Van Gaesbeke ende van Diest die heeren, Beide met soe grooter eeren, Datsi scenen wel die beste Op dien dach, die men wiste Met storme sach bewaren; Want si leidden, sonder sparen, Te storme soe coenlike die van binnen, Dat dire van buten ane rinnen, Al waest fel ende hert, Alsoe weder staen wert, Datsi door noot moesten keeren; /Alsoe, datsi met meer eeren Te Valken borch waren bleven. Palissadeeringen en grachten werden hier verde digd en zij doorstonden den aanval, al waren zij 55 nl. in aanbouw; zij werd gebouwd van 1280-1288.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 64