ik in 1397 vermeld een verzoek aan den bisschop van Luik door Wynant, fils jadis mess. Johan sir de Rode, Chlr de relever de nous la fortreche de Rode. De naam, waaronder het goed thans bekend is, komt eerst voor in 1424 in een schuld brief van Wilhelm van Brederode aan Johan herrn zu Her Winandsrode, die deze vermelding van het goed steeds op zijn naam laat volgen. Zoo zien wij uit deze gegevens hoe de naam Wynants- rade is ontstaan, maar over het eigenlijke kasteel waar het tenslotte om te doen was vernemen wij niet anders dan van de beleening in 1397 met de „fortreche", terwijl de beleening van een halve eeuw vroeger, in 1342 bijaldien zij betrekking heeft op het goed Wynantsrade duidelijk illu streert, dat de fortreche op een heuvel lag: het goyt zu Nuwenberch (afb. 8). Nu is het in vele gevallen moeilijk onderscheid te maken tusschen het begrip berg heuvel en berg burcht. In een stuk, dat door Sloet 58) gedagteekend wordt tusschen 1122 en 1131 wordt van een zekeren Constantinus (vgl. hiervoren blz. 43) gezegd: nobilis quidam de Berga, sic enirn vocabatur castrum ipsiuszijn kasteel heette dus Berg.**) Vaak ook zullen deze begrippen elkaar *j Hierin ligt het begrip: beschermen, veilig stellen, dekken ten grondslag, zooals wij het heden nog kennen in: opbergen en zooals het spreekt uit de benaming van wapenrustingsstuk ken, zooals: de halsberg, beenberg enz. Ant. Mattheus drukt dit in zijn „de Nobilitate" (1686, dl. I, p. 970) duidelijk uit: bergen idem quod tueri, quod tegere. 50 Wijlen J. de Groot in zijn artikel over „De oudste leden van het geslacht der Heeren van Bergh" plaatst dezen Constan tinus als tweeden van de stamreeks der Heeren van ('s Hee ren-) Berg; van 1105—1134 was hij advocatus der kerk te Zutphen, in 1142 komt hij voor als marescalcus van den aarts bisschop van Keulen. De sterkte Berga is blijkbaar „een nieu we vestiging" (blz. 9) 59). Mr. A. P. van Schilfgaarde, de bewerker van „Het Archief van het Huis Bergh", gist, dat dit oude kasteel op den Mont- ferland bij 's Heerenberg te zoeken is.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 59