Dit type van den toren heeft zich vele eeuwen lang gehandhaafd; het was in den tijd der Noormannen waarschijnlijk nog bekend als een erfenis der Ro meinen, die op belangrijke strategische punten for ten bouwden in den vorm van een toren: „Der Wohnturm ist ein uraltes Stück der Mittel- meerkultur, ja er ist eigentlich der Vater des gan zen Burgenwesens in der Welt". 56) Reeds de Grie ken der Oudheid kenden eenvoudige torens van 10 M. in het vierkant als wachttorens. Van hen hebben de Romeinen het type overgenomen en het overgebracht naar den Limes, d.w.z. niet als wal- toren turris, maar als een zelfstandige sterkte, daar, waar de limes geen wal had; dit blokhuis noemden zij „burgus". Het gaat buiten mijn bestek uit te weiden over den „burgus"; ik wil er alleen van zeggen, dat hij op belangrijke militaire punten, waar hij een behoorlijk garnizoen moest kunnen herbergen, tot 30 M. in het vierkant kon groot zijn, dat er in het buitenland over zijn gebleven, dat wat voor ons van belang is de afmetingen om trent 10 bij 10 M. bedroegen, terwijl zij aanvanke lijk vaak van hout, later van steen werden opge trokken; dat de namen Voorburg, Rijnsburg e.a. de herinnering bewaren aan Romeinsche verster kingen, ook al zijn er geen sporen van eigenlijke „burgi" gevonden. In onze vlakke gewesten werden zij opgetrokken op een kunstmatigen heuvel, waar toe de grond verkregen werd door het graven van een ringgracht. Voor de geschiedenis van den kasteelbouw in Ne derland zijn de overblijfselen 57) van den burcht van Oost-Voorne van het grootste belang. Hier toch is een nagenoeg cirkelvormige burcht heuvel met een middellijn van ongeveer 70 M. be waard gebleven. Hierop stond een toren van bak steen van 12.60 M. in het vierkant en waarvan de muren een dikte hadden van 2.60 M. Bij de 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 55