lijke geslotenheid verbroken, doordat de schild- muur (met schietgat) onder eenige bogen is uitge broken, waardoor de indruk van een loggia verkre gen wordt, toch geeft het geheel den bezoeker den indruk van de geslotenheid van een middeleeuw- schen burcht (afb. 3 en 4). Ook de oude geschiedenis van het HuisBergh, zetel der Heeren van Bergh, een geslacht, dat reeds in de Xlle eeuw vermeld wordt als de Monte, vraagt om een oudere sterkte, dan het bestaande slot. Over de geschiedenis dezer Heeren zijn wij goed ingelicht; wij weten n.1., dat het oude dynas tengeslacht met Frederik III van Bergh in 1416 in mannelijke lijn uitstierf en dat Bergh door het huwelijk van zijn dochter met Otto van der Leek, uit het huis van Polanen, aan dit geslacht kwam, dat zich van den Bergh is gaan noemen. Als dit huis met Oswald III in 1712 uitsterft vererft het goed op de vorsten van Hohenzollern-Sigmarin- gen- Maar het „Huis" dagteekent uit het begin der XVIe eeuw, werd onder Oswald III tusschen 1679 en 1701 verbouwd en na een brand in 1735 ver nieuwd. De machtige bergvrede, de zware vier kante toren, die de toegangen beheerscht, is niet ouder dan de XIVe eeuw en toch moeten wij ook hier het bestaan van een ouderen burcht aanne men. Wij zullen later (blz. 50) gelegenheid hebben te wijzen op het dubbele begrip, dat het woord „berg" in zich bevat; het beteekent n.1. zoowel berg burcht, als berg heuvel. De Latijnsche benaming de monte vertolkt de laatste betee- kenis en zoo kan men aan de mogelijkheid denken, dat een oudere sterkte op een hoogte van het na burige Montferland gelegen heeft. Opgelost is de 42 geeft, die hoewel aannemelijk - geen tot ons gekomen oor- spronkelijken toestand vertolkt.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 49