Koning Zwentibold, die den 30 Augustus van het jaar 900 in een slag tusschen Susteren en de Maas sneuvelt, er een palts bewoond heeft tusschen de jaren 895 en 900. In het midden der Xlle eeuw verkrijgt de bisschop van Luik de sterkte Born en in de volgende eeuw kennen wij verschillende Heeren van Born42); van de heldendaden van Goswin III in den slag van Woeringen (1288), maakt Jan van Heelu extra melding. 43) Ten slotte wil ik nog wijzen op de resultaten van het bodemonderzoek te Cuyk, waar Professor van Giffen achtereenvolgens blootlegde de fundeerin gen van de gothische XVe eeuwsche en in 1913 gesloopte kerk; die van de romaansche in 1123 verbrande voorgangster, dan de sporen van een laat Romeinsche nederzetting uit de IVe eeuw, een vroegere uit de He en Ille eeuw en de oudste uit de Ie eeuw na Christus. In de toelichting 44) vat Professor van Giffen het resultaat samen in de volgende bewoordingen: „Er zijn weinig Merovingische scherven aangetroffen. Tezamen met de Karolingische en latere aarde werkfragmenten leeren zij ons, dat het terrein van de opgravingen der eerste eeuw tot op heden bijna doorloopend bewoond is gebleven Slechts door opgravingen als deze is het mogelijk het bewijs te leveren; in de meeste andere gevallen zal men aangewezen als men is op toevallige vond sten, moeten vrede nemen met meer of minder waarschijnlijkheid. Uitgaande van een continuïteit in de bewoning zal men tevens een voortzetting der oude bouwtechnieken mogen aanvaarden. Hier tegenover staat de mogelijkheid, dat de inheem- sche bouwwijze den Romeinen iets geboden zou hebben. Dit zal bezwaarlijk in bevestigenden zin gezegd kunnen worden. Wij hadden al gelegenheid (blz. 34) erop te wijzen, dat de Romeinen eerst in het land der Cherusken op een reeks versterkingen 36

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 43