De aanwezigheid der Romeinen in een veroverd land bracht mede, dat zij zich op verdediging van het veroverd gebied moesten instellen. Zij bezetten bijgevolg strategisch en tactisch belangrijke punten en bouwden hier hun sterkten. Wanneer nu eeu wen na het vertrek der Romeinen diezelfde punten versterkt blijven al is de strategische beteekenis verloren en mogelijk alleen de tactische gebleven dan zie ik hierin de voortzetting van een traditie. Dit punt heb ik voor het stroomgebied der Maas in Limburg nader bestudeerd; het is mij hierbij opgevallen, dat en dit is toch de aandacht wel waard op vele plaatsen van Romeinschen oor sprong in de vroege middeleeuwen nederzettingen en versterkingen worden aangetroffen. Om een paar voorbeelden te noemen, moge ik wij zen op Kessel, op den linker Maasoever. Hier wer den een drie-godensteen, aardewerk en munten van Romeinsche herkomst gevonden, benevens Gallo-germaansche overblijfselen. 37) Men treft er nog een middeleeuwschen burcht aan op een kunst- matigen heuvel. Uit de geschiedenis is bekend, dat Kessel bij de verdeeling van het Rijk tusschen Karei den Kale en Lodewijk den Duitscher in 870 met name genoemd wordt in het part, dat aan laatstgenoemde ten deel valt. 38) In de Xlle en XHIe eeuw komen graven van Kessel voor, waar van de laatste in 1289 dood blijkt te zijn. 39) Van Maastricht weten wij, dat het in Romeinschen tijd een belangrijken rivierovergang vormde en mitsdien een castellum had, waarvan een gedeelte heden nog te bezichtigen is. Wij weten ook, dat de Merovingen er een palts hadden, te Maastricht munt sloegen en dat er in de Xle en Xlle eeuw belangrijke kerken gebouwd werden. 40) In Bom op den rechter Maasoever zijn de over blijfselen gevonden 41) van een Romeinsche villa en van een ander gebouw; de overlevering wil, dat 35

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 42