zelfde middelen de kasteelenbouwers hier en ginds hun doel op nagenoeg dezelfde wijze bereiken. Maar ieder geval kende eigen factoren, waar rekening mee gehouden moest worden. Zoo be paalt het beschikbare materiaal evengoed als de terreingesteldheid bouwwijze en aanleg. Verwant schap in den plattegrond van burchten, welke op den uitlooper van een bergketen verrezen, wordt dan ook aangetroffen bij een overeenkomstige ter reingesteldheid. In houtrijke streken bediende men zich langer van houtconstructies, dan daar, waar breuksteen en keien voor het rapen lagen. Onze lage gewesten boden in moerassen en in het stroomgebied onzer beken en (kleine) rivieren een natuurlijk verdedigingsmiddel, waaraan de mensch slechts weinig behoefde te verbeteren. Dit verklaart waarom vergelijking van den Nederlandschen kas- teelenbouw alleen vruchtbaar zal zijn met typen in het buitenland, waar de terreingesteldheid ver wantschap met de onze vertoont. Ten slotte verlieze men niet uit het oog, dat de middeleeuwer kennis had van wat er buiten zijn gewest geschiedde. Al beschikte hij niet over de moderne technische verbindingsmiddelen, hij was bereisd genoeg om uit eigen ervaring te weten wat er ook ver van eigen huis op het gebied, dat ons nu bezig houdt, geschiedde. Om eenige voorbeelden te noemen van de bereisd heid van den Middeleeuwer het volgende: De abdij van D e u t z bij Keulen bezat goederen op Nederlandsch gebied. Uit een stuk, dat gedateerd wordt tusschen de jaren 1155 en 1165 31) weten wij, dat de abt omtrent St. Bartholomeusdag (24 Augustus) in gezelschap van vijf of zes ridders en het noodige personeel zijn goederen kwam inspec- teeren. Het ligt voor de hand, dat in deze dagen 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 35