uit bedoelde bronnen doorgaans niet voldoende opgehelderd kunnen worden. De omvang van verdwenen kasteelen kan ten slotte wel vastgesteld worden door goed geleide opgravingen der fundeeringen. Wanneer de mogelijkheid hier toe bestaat, biedt een goed uitgevoerde ontgraving de helaas al te vaak verwaarloosde gelegen heid den plattegrond in teekening te brengen; het zal in vele gevallen zelfs mogelijk zijn op de op- metingsteekening latere toevoegingen aan te ge ven, maar voor den opstand van het verdwe nen gebouw biedt dit hulpmiddel geen absolute gegevens. Met toepassing van gegevens en aanwijzingen, ont leend aan genoemde bronnen, zal het mogelijk zijn te komen tot een reconstructie van een bepaald type en deze reconstructie zal des te betrouwbaar der zijn naarmate de gebruikte hulpbronnen zelf betrouwbaar zijn. Goede diensten zal hierbij kunnen bewijzen de analogie, welke nu eenmaal bouwwerken uit een bepaald tijdperk hier en elders vertoonen. In zoo verre kan de vergelijking van burchten in het bui tenland met wat in ons land aan middeleeuwsche sterkten overbleef van nut zijn. Rechtstreeksche in vloed van een buitenlandsch voorbeeld zal echter tot de hooge uitzonderingen behooren. Die analogie, waarop ik zoo juist wees, zou men kunnen noemen het gemeen-goed-van-den-tijd. Dit toch verklaart evengoed de overeenstemming als ook de afwijkingen. De analogie toch vindt haar oorzaak in het doel, waarmede een sterkte werd opgericht. Gesteld nu, dat er maar één af doende manier bestond om dit doel te verwezen lijken, dan zouden bij een gelijke dosis vernuft, practischen aanleg en bij de beschikking over de 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 34