gaan en dan zal het er niet veel toe doen of de teekenaar het met de verhoudingen niet al te nauw nam, of hij een dak te steil of een toren wat te hoog maakte, mits de afbeelding maar den indruk maakt de eigen waarneming te geven van een tijdgenoot. Anders is het gesteld met het weergeven van een kasteel in den toestand van een paar honderd jaar vroeger. Dan is het immers niet mogelijk na te gaan of de stift van den teekenaar een meer of minder aannemelijke eigen visie op het geval weergaf, dan wel of hij zich liet leiden door een oud, thans verloren gegaan schilderij. Bieden oude afbeeldingen het voordeel in één oog opslag een indruk te krijgen over afmetingen, vormgeving en over den toestand vóór een sedert dien plaats gehad hebbende wijziging, zij zullen ons meestal in den steek laten, wanneer wij er ge gevens aan willen ontleenen omtrent den tijd der stichting. De meeste afbeeldingen toch geven de kasteelen weer in den tijd van de zooveelste periode hunner bouwgeschiedenis. Een tijdroovend en moeizaam werk vormt de aan vulling onzer kennis uit archivalia en oude litteratuur. Eenerzijds immers is dit materiaal zeer uitgebreid, zoodat veel tijd noodig is om van alles kennis te nemen; anderzijds schieten deze bronnen in den regel te kort juist daar, waar men zekere details zou willen vernemen. Dit verklaart dan ook, dat de meeste werken over Nederlandsche kasteelen, niet de volledigheid hebben, welke men zou wen- schen. Nu eens zullen talrijke historische feiten be kend zijn, dan weer zal de genealogie van de be woners volkomen vast staan, maar wanneer de veste gesticht werd, waarom zij juist op deze plaats werd opgericht, welke omvang er aan gegeven werd en hoe zij er uit zag, dat alles zijn vragen, die 28

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 33