scutte", die er aanwezig zijn ter beschikking, en de graaf en zijn erven zullen, na gebruik of wanneer zij dit oorlogstuig niet meer noodig hebben, dit teruggeven, eventueel aanvullen of de waarde er van vergoeden. Zoolang de leenheer den burcht ter beschikking heeft, zoolang mogen de van Hemerts er met hun „dagelics gesinde" op verblijven. 24) Van het Huis T eylingen vermeldt Simon v. Leeuwen 25) de beleening van 1358. Aalbregt van Wateringen draagt het goed aan Hertog Aalbregt van Beyeren op en maakt bekend „dat wij dat Huys en Burg te Teylingen voorsz. ontfangen heb ben van onsen lieven Heere Hertog Aalbregt voor noemt, te behoeden en te bewaren tot onses lieves Heeren behoef, en te sijn oirbaar nut), en daar op neygeman te ontfaan, nog te komen te laten van ons liefs Heeren wederpartye: maar worde eenig des vrunden onses lieves Heeren voorsz. be last, dat hij dat huys nood hadde, die souden wij inlaten, om te beschudden naar onser magt. Waar ook dat saake, dat onse lieve Heere voorsz. des huys nood hadde hemselven mede te behelpen, te- gens sijnen Vijanden, soo soude hij daar op leggen mogen, gelijke knapen, daar wij onsen lieven Heere, en ons mede behelpen mogten, dewelke ons lieven Heere selver bekostigen souden en quy- ten Invloed van het landsheerlijk gezag spreekt uit verschillende oorkonden; nu eens legt de vorst den bouwlustigen kasteelheer beperkingen op, dan weer biedt hij hem materieelen steun aan bij den voor genomen bouw van een sterkte. Ten slotte zijn ook gevallen bekend, dat de landsheer de opkomende steden bevoordeelt door het bouwen van sterke huizen binnen een bepaald rayon te verbieden of wel den bouw aan beperkende regelen te binden. Zoo maakt hertog Aelbrecht bij oorkonde van 1387 bekend, dat hij aan Aernd van der Dussen, zijn 24

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 29