Bij den hierop gesloten vrede worden de grieven van den hertog nader vermeld; als eerste punt wordt behandeld het verwijt van hertog Wences- laus tot Heer Walraven gericht, dat deze „syn des hertogs) offen huys Herpen afgebrochen haet, ind enwech gevuurt allet dat dar uppe stont. Inde her Walraven in synre antwor den selve ghijt dar up ind bekent dat id uns heeren offen huys was inde dat he dair af sijn gevoech van steinen genomen hait, Inde want egeyn man sijns heirren huys noch syn Leen dat he van sine heeren helt mit reichte ergeren en mach noch en sal, mer besseren, so sage wir inde sprechen mit rechte inde vur reicht, dat her Walraven dat huys Herpen wider schuldich is doen ze machen ind ze buwen. Inde dat heit2) ouch sal doen machen, inde buwen alsulch inde also guet of besser as id was do heit2) begunde af ze brochen. Inde dat sal he gebuwet inde gemaicht hauen3) bynnen nu inde van sent Remeysmisse4) neestcomende over eyn jair. Item up dat punt da unse heere van Brabant heischt, dat huys Ravensteyn in den grunt af ze brechen umbdat id binnen syne Lande wider 5) sinen willen gemaicht is spreche wir (na grondig onderzoek der zaak) dat her Walraven neit schuldich en is dat huys Ravestein af ze brechen of doen af brechen sint unse heere van Brabant yme 8) dat hait laissen buwen also verre." De hier gegeven tekst, welke ik ontleend heb aan een oorkonde, welke drie groote vellen pergament beslaat, waar een 76 mM. groot zegel in groene was aanhangt en welke zich bevindt in de Verza meling der „Vilvoordsche Charters" in het Alge meen Rijksarchief te 's-Gravenhage, geeft een dui delijke toelichting op de hiervoren genoemde ver houdingen. 19) 21 verslechteren. 2) hij het. 3) hebben. 4) 1 October. 5) tegen. e) hem.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 26