wist hij te ontkomen, bracht Loevestein in staat van verdediging, maar hertog Aelbrecht liet zich deze houding niet welgevallen, liet Loevestein be legeren door zijn zoon den graaf van Oostervant. De verregaande brutaliteit van Heer Brusten be hoeft niet te verwonderen, wanneer men weet, dat schepenen van Zalt-Bommel ten jare 1386 hem ambtshalve van verschillende geweldenarijen be tichtten, door hem te land en te water (d.i. bij Loevestein) gepleegd. 15) De kroniek van 1517 zegt van het beleg van 1397: Int jaer MIIIC ende XCVII hadde Hertoghe Ael brecht een trisorier ende rentemeester van Hollant, geheten Heer Bruytstone van Heerwynde, ridder, vanden welken hi begeerde te hebben rekeninge vanden ontfangen ende wtgeven, tot welken heer Bruytstone hem selven niet wel bereyt en hadde waer om die hertoge hem dede besetten in dye stede van Aemstelredam ende daer te bliven ter tyt toe dat hy sine rekeninge hadde ghedaen. Mer hi en bleef daer niet lange want doen hi syn open sach ende den tyt reysde hi scielyken van daer ende tooch op dat huys te Lovensteyn bi Go- richom want hy dat slot enige jaren doer des Her togen beveel onder sine subjectye hadde gehadt. Ende hi dede dat slot versien van vele provanden ende ander gereetscap tot die bescermenisse des huys daer op settende ontrent XC vrome mannen mit iiij cappeteinen ende hi toech inden lande van Gelre. Dit verhorende Hertoge Aelbrecht dede vergade ren een groot volc van wapenen ende sende (de) Hertoge Willem sinen soen den Grave van Oester- vant mit al dat volc voer dat slot te Lovenstein. Ende die Grave van Oestervant quam daer voer den Donredages na Midvasten enle beleydet tot allen siden. Alle ding bereyt wesende om te stormen heeft hi 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 19