Florens van Egmond, Medemblik's slotvoogd, dacht aan geen overgeven, zoodat de Friezen na vergeefsche bestormingen besloten voor de sterkte te blijven liggen en de bezetting door uithongering tot overgave te dwingen. Bij tijds echter wist het ontzettingsleger van graaf van Avennes den dap peren slotvoogd te bevrijden.10) Wanneer een beleg wordt geschetst, vernemen wij meestal, dat beide partijen zich heftig weerden en dat ten slotte een der partijen haar doel bereikte: een oorlogsberichtgeving, die weinig details ver meldt. Af en toe stellen dergelijke berichten ons in staat ons een bepaalde voorstelling te maken. Dit is o.a. het geval bij de beschrijving van het beleg van de sterkte H o u b e r g in Alpertus' „De diver- sitate temporum". De levendige en duidelijke voor stelling 12) is waard er even bij stil te staan. Toen de perfide gravin Adela den westsaksischen graaf Wichman in 1016 had laten vermoorden, heeft zij, nadat haar man, graaf Balderik, gevlucht was, de verdediging der sterkte Houberg geleid tegen den aanval der vertoornde partijgangers van den ver moorden Wichman; zij moet de sterkte overgeven en verkrijgt lijfsbehoud. Alpertus' beschrijving zegt: De verwanten en vrienden van Wichman, maar vooral de Utrecht- sche bisschop Adelbold, die jegens hem (Balderik) het meest verbitterd was, verklaarden hem open lijk tot vijand en zijn goederen verbeurd. Met de grootste voortvarendheid begonnen zij elkaar on- 9 Ik wil mij bedienen van den naam Houberg, zooals deze in het Memorieboek van Deutz wordt gebruikt en gelijkgesteld met Oplathe, Uplage, Upplan, waarvan Sloet de ligging zocht onder Herwen. De mededeeling in de hier volgende beschrijving, dat „de plaats van nature een weinig opliep uit de vlakte belet mij Holwerda's meening xl), dat de vondsten op den Montfer- land de overblijfselen van den Houberg zouden zijn, te aan vaarden.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 14