Nederlandsche Kasteden Van verreweg de meeste kasteelen kan gezegd worden, dat zij in meerdere of mindere mate een actief deel gehad heb ben in de geschiedenis van een gewest en voor zoover zij nog bestaan bijdragen tot de schoonheid van het land. Het aantal kasteelen, dat in vroegere eeuwen over den vaderlandschen bodem verspreid lag, is in de laatste eeuw aan zienlijk verminderd. Er zijn er geweest, die in de middeleeuwen een belangrijke rol vervuld hebben, maar waarvan de kroniekschrijver vermelden kon, dat men ze reeds in de Xlle of XHIe eeuw ..brande ende slechte in den gronde". Ik wil mij beperken tot een verhandeling over Nederlandsche kasteelen, met de bedoeling een algemeenen indruk te ge ven van de verschillende typen. Zoolang kasteelen bewoond blijven zijn zij onderhevig aan veranderingen, welke de elkaar opvolgende geslachten meen den te moeten aanbrengen. Het gevolg hiervan is, dat wij wel vaak beschikken over gegevens die van waarde zijn om smaak en geest van een bepaald tijdperk beter te leeren kennen en te begrijpen, maar ook, dat er bijna geen enkele mid- deleeuwsche veste in haar oorspronke- lijken staat tot ons is gekomen. Om dezen te herleiden, het oorspronke lijke type vast te stellen zullen wij ons het in den loop der eeuwen gewijzigde kasteel moeten voorstellen na verwijde ring der verbouwingen en bovendien te rade moeten gaan bij oude schrijvers, bij voorkeur bij zulke, die ons als ooggetuige inlichten. Ik stel mij dan voor na te gaan, wat uit dergelijke schriftelijke bronnen bekend is ten aanzien van den kasteel- bouw inlMederland, vervolgens de ver schillende in ons land voorkomende ty pen te behandelen en ten slotte van eenige der nog bestaande de belangrijkste gegevens samen te vatten. K fto

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 136