96 stellig getuige geweest. Door huwelijk (1550) aan het ge slacht van Grevenbroek overgegaan en in 1571 aan dat der van Ymmerzeele's. komt de heerlijkheid bijna twee eeuwen later aan de Prinsen van Salm-Salm en in het midden der vorige eeuw aan het geslacht Verheyen. In 1587 van Staatsche zijde belegerd en ingenomen, werd het kasteel in 1590 door de Spanjaarden heroverd. Op de gesloopte voorpoort stond het opschrift: Melius est mori quam agere contra bonam virtutem; d.i. het is beter te sterven da? te handelen tegen de (goede) deugd. Litteratuur: Mr. C. Robidé van der Aa, Oud Nederland, 1846, Dr C. F. X. Smits in Buiten 1915, blz. 76. MIDDACHTEN (afb. 33). Godert van Reede (1644-1702) heeft het kasteel, waar de Fransche bezetting in 1672 deerlijk had huisgehouden, tusschen 1695 en 1698 door den Amsterdamschen architect Steven Vennecool laten her bouwen tot de statige, vorstelijke behuizing, die nog steeds tot den roem van de Geldersche kasteelen bijdraagt. Litteratuur: Moes en Sluyterman, Nederl. Kasteelen, dl. II, blz. 1-25; Dr. M. Ozinga, Daniël Marot, blz. 43. MONTFORT, Ruïne van - (blz. 65); de indrukwekkende bouwvallen van den in den volksmond met Grauwert aan- geduiden burcht geven heden nog een indruk van de mach tige sterkte, welke in het midden der XlIIe eeuw door Hendrik, graaf van Gelre en prins-bisschop van Luik in een moerassige streek ten Oosten van Echt en ten Zuiden van St. Odiliënberg werd opgericht. Van de sterkte wordt het eerst melding gemaakt door Hocxsemius in zijn His- toria et resgestae pontificium Leodiensium, die terloops verhaalt van de verovering van een toren (een burgus), welken de hertog van Brabant te Wijk had opgericht (ter bescherming van een door hem ten behoeve van den han del op Brabant over de Maas geslagen brug). Hendrik van Gelre liet dezen toren tot op zijn grondslagen afbreken en hij heeft zijn sterkte Montfort met de steenen van dien toren voltooid (of hersteld). Hierdoor weten wij, dat in 1267 een kasteel Montfort bestond. In 1277 geeft Hendrik van Montfort, gewezen bisschop van Luik, na zijn over lijden en onder beding van levenslang vruchtgebruik, zijn kasteel Montfort en andere bezittingen aan zijn oomzegger Reinald van Gelre en de graaf van Gelre zal onmiddellijk de beschikking mogen hebben over den (grooten) toren, er bezetting in leggen en al hetgene ermee mogen doen, wat hem in dezen dienstig voorkomt. In 1388 weerstond de sterkte een beleg van den Utrecht- schen bisschop Floris van Wevelinghoven gedurende 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 117