94 achterzijde een uit de gracht oprijzende ronde en een uit den hoek zich ontwikkelende arkeltoren door hun afwis selende vormgeving zoowel aan de eischen der verdedi gingskunst als aan die van smaak beantwoorden. Een weergang verbindt heden nog den ronden toren met de twee hangtorentjes. Waarschijnlijk is dit slot uitgegroeid en bestond het oor spronkelijk uit den zwaren vierkanten toren en een burcht vierkant met een enkel gebouw. Hernen heeft o.a. aan de volgende geslachten toebehoord: van Hernen, van Apelthern, van Driel, van Meeckeren, van Wijhe, van Steenhuys, de Bethune en d'Ennetières, totdat het in 1891 door koop kwam aan Jhr. Mr. Dr. Cor- nelis Jacob den Tex, wiens dochter. Mevrouw de Weduwe Metelerkamp, het in 1941 aan de Stichting Vrienden der Geldersche kasteelen heeft overgedragen om het boeiend geheel te restaureeren en in stand te houden. Litteratuur: Moes en Sluyterman, Nederl. Kasteelen, dl. II, blz. 185 e.v. Smit, Mr. P. Buiten 1918. HORN (blz. 41). Op een hoogen burchtheuvel in de winter- bedding van de Maas ligt het machtige slot van het histo rische geslacht der Heeren (sedert 1450 graven) van Horn(e). De hooge woonvleugel vormt een rechten hoek met den ingangsvleugel. Rechts hiervan een ronde toren in mergel. De hooge ringmuur omsluit een grooten bin nenhof en verbindt den woonvleugel met den ronden toren naast de ingangspartij. In het midden van het half cirkel vormig beloop van den ringmuur is een hooge toren rond uitgebouwd. Zooals hiervoren al is gezegd is de ringmuur door (niet oorspronkelijke) half-rond gesloten openingen doorbroken. Het materiaal bestaat hoofdzakelijk uit mergel en baksteen. Reeds in de Xlle eeuw komen Heeren van Horn voor; de geregelde reeks vangt evenwel aan met Willem I van Horn, die in 1240 sterft (de Crassier); de van deze Heeren bekende munten beginnen met die, welke Willem I liet slaan. Toen zijn tak in 1540 uitstierf met Jan I, vererfden de goederen op het geslacht de Montmorency (zie hier voren blz. 41). Na den dood van Philips de Montmorency viel het land van Horn terug aan den leenheer, den graaf van Loon, zijnde toen de Prins-bisschop van Luik. De Fransche Revolutie maakte een eind aan deze verhou ding; den 12en April 1798 werd Horn als domeingoed publiek verkocht aan Marcel Gerard Magnée, sedert 1787 rentmeester „de Son Altesse Celsissime en son comté de Horne". Het in verval geraakte slot werd geleidelijk her steld en is steeds door zijn nageslacht bewoond gebleven.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 115