93 LitteratuurEversen en Meulleners, de Limburgsche Ge meentewapens, blz. 175 e.v.; L. baron de Crassier, Dic- tionnaire historique du Limbourg, sub voce Heer. 'S HEERENBERG, zie Bergh. HELMOND (blz. 74). Van de nog bestaande Brabantsche kasteelen is dat van Helmond, de sterkte aan een rivier, i.c. de Aa, het machtigste. In het begin der XVe eeuw moet dit slot om een groot rechthoekig binnenplein en met zijn ronde hoektorens zijn gesticht. De sierlijke ingesnoerde spitsen hebben de oorspronkelijk vlakke afdekking vervan gen. De fraai gemetselde topgevel van de ingangspartij, de gemetselde boogfries der torens spreken van een tijd, waarin kracht en smaak gepaard gingen. De strategisch belangrijke ligging aan de Peel trok al vroeg de belang stelling van het in macht toenemende Brabantsche vor stenhuis, dat vóór 1220 dit gebied door koop verwerft. In 1314 wordt een lid van het zeer aanzienlijk Brabantsch geslacht van Berthout ermee beleend. Het voorname Lim burgsche geslacht der Heeren van Cortenbach komt door huwelijk in 1433 in het bezit ervan; in het laatste kwart der XVIIde eeuw gaat het door huwelijk over aan het grafelijk geslacht van Arberg, waarin het tot 1781 bleef. De Heeren van Helmond waren geheel op de zuidelijke Nederlanden georiënteerd; Helmond was Staatsch gewor den. Uit deze omstandigheden is het te verklaren, dat de laatste eigenaar uit het huis Arberg zijn bezitting in 1781 verkocht aan den Utrechtschen muntmeester C. F. Wessel- man. Deze heeft den grondslag gelegd voor een industrie, die in onze dagen het middeleeuwsch slot heeft verdron gen. Zijn nazaat besloot dan ook tot verkoop in 1921 aan de gemeente. Het slot is daarop gerestaureerd en tot ge meentehuis ingericht. Al werden de zware muren door grootere vensters doorbroken, een historisch en architec tonisch belangrijk monument is behouden gebleven en vormt een aantrekkelijk middelpunt in het leven der stad. Litteratuur: Moes en Sluyterman, Nederl. Kasteelen, dl. II, blz. 157 e.v.; Jac. Heeren, Buiten 1932. HERNEN 't Kasteel - (blz. 72) in het voormalig ambt van Maas en Waal ligt als het ware te droomen over zijn ver leden, toen de opvolgende geslachten van Heeren deel hadden aan de geschiedenis van het gewest. Om een recht hoekig wat smal plein zijn de vier vleugels opgetrokken; deze werden op de hoeken versterkt door torens; links van den ingang door een thans verdwenen, zwaren bergvrede; rechts door een veelhoekig hangtorentje, terwijl aan de

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 114