91 DUSSEN. Het kasteel van (blz. 72 en afb. 28 en 29) be staat uit drie in baksteen om een langwerpige binnenplaats opgetrokken vleugels en een ingangspartij van twee hooge torens, waartusschen de ingangspoort. Bij den St. Elisabethsvloed van 1421 ten deele verwoest, moet het nadien in de XVe eeuw zijn herbouwd op de oude grondslagen en later, in de eerste jaren der XVIIe eeuw andermaal gemoderniseerd. Hieruit valt o.a. te ver klaren, dat de achtzijdige ingangstorens op een ronden (ouderen) benedenbouw rusten en dat de meer speelsche zuilengalerij het stoere en gesloten karakter van de sterkte uit een vroegere periode op zoo aantrekkelijke wijze ver breekt. Historisch staat vast, dat het slot na van het geslacht van der Dussen (vgl. blz. 24) vererfd te zijn op de Heeren van Brecht door koop in 1607 aan Walraven baron van Gendt, Heer van Ooyen, is gekomen. Deze verbouwde het slot tot zijn huidige gedaante, maar verkocht het in 1628 aan den rijken Alkmaarder „joncker Eduart van Axele, geseyt Jacott", van wien de bezitting vererfde op het ge slacht van Schueren; vervolgens door huwelijken aan den graaf van Groesbeeck (1727), aan Alexandre de Croix, markies van Heuchin, graaf van Bucqoy (1750) en ten slotte aan de grafelijke familie d'Ursel. In de XlXe eeuw heeft het slot vele jaren leeg gestaan, is ten slotte in 1901 aan zusters Carmelitessen afgestaan en voor ongeveer twintig jaren verkocht. Daarop is het poortgebouw gesloopt en is het slot uiteindelijk door de gemeente aangekocht, die de restauratie tot raadhuis en burgemeesterswoning heeft ter hand genomen. Hierdoor toch zal niet alleen dit van vorm en kleur zoo boeiend ge bouw voor de toekomst behouden blijven, maar wordt ook de gelegenheid geboden de bouwgeschiedenis nader te onderzoeken. Litteratuur: Dr. C. F. Xav. Smits, Buiten 1915, blz. 280; Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, Taxandria XXIII (1916) blz. 88 e.v.; Mr. J. Belonje in Taxandria XLVIII (1941) blz. 201 e.v. EYSDEN (L.), Kasteel - (blz. 71 en afb. 20). Het kasteel, op getrokken onder Arnold de La Margelle, van 1630-1650 op een omwaterden rechthoek, bestaat uit twee. rechthoe kig op elkaar aansluitende vleugels met een uitgebouwden hoektoren op den uitspringenden hoek. De vleugels eindi gen ieder in een paviljoen; in een ervan bevindt zich de inrijpoort, waarboven de wapens de La Margelle-van Bocholtz. In November 1672, toen stadhouder Willem III zijn ver-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 112