89 bouwing plaats gehad, waaraan een Latijnsch opschrift op de ingangspoort en een tijdvers boven den ingang de her innering bewaren. Een brand in 1735 benam den berg- vrede zijn spits en had een moderniseering ten gevolge, waarbij het middeleeuwsch uiterlijk voor een groot deel verloren ging. Geslachten: de dynasten van (den) Bergh in mannelijke lijn uitgestorven in 1416; door vererving het geslacht van der Leek uit het huis van Polanen, dat zich voortaan van den Bergh noemde. Toen dit met Oswald III (t 1712) uit stierf, vererfde het goed op de vorsten van Hohenzollern- Sigmaringen, van wien Bergh door koop in 1912 overging aan den Heer Jan van Heek. Na den brand van 1939 heeft deze den herbouw weder ter hand genomen, zoodat dit historisch bouwwerk voor de toekomst bewaard is ge bleven. Litteratuur: Moes en Sluyterman, Nederl. Kasteelen, III, blz. 181 e.v. BONGART, Het kasteel onder Bochholtz (blz. 74. afb. 26 en 27) bestaat uit ongeveer één derde van wat het eens geweest is; over zijn n.1. een uitgebouwde ronde hoektoren met een zijvleugel en de helft van het voorfront met in gangspartij. Oorspronkelijk omsloten vier vleugels een binnenhof, terwijl op eiken buitenhoek een ronde toren aanwezig was. De huidige overblijfselen dagteekenen uit de XVIe eeuw. Geslachten: Bekend is, dat het geslacht van den Bongart in de XlVe eeuw er mede te maken heeft; in dit geslacht blijft het goed tot 1663, toen Maria van den Bongart een baron van der Leyen huwde, in wiens geslacht Bongart met een kleine onderbreking een tweetal eeuwen verblijft. In 1886 behoort het kasteel aan Frederik baron de Bie- berstein, wiens nageslacht het thans als boerenwoning in gebruik zijnde gebouw onderhoudt. BURCHT, de, zie Heer. BURGH, de, zie Rijswijk. DEURNE. Dicht bij elkaar liggen het Oud- of klein kasteel (afb. 13), ook slot van Peelland geheeten, en het Groot- of Nieuw Kasteel (afb. 14). Het feit, dat Deurne in 721 in verband met een bezoek van Willibrordus genoemd wordt en dat in de heide onder Deurne en Liessel voorhistori sche, Romeinsche en vroeg-Germaansche oudheden zijn gevonden, pleiten voor een vroegtijdige bewoning. De lig ging aan den rand van de Peel maakt het waarschijnlijk,

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 110