TER 1KLEID1NG Een verhandeling over Nederlandsche kasteelen draagt ongetwijfeld bij tot het doel, dat de Bond Heemschut en de Uitgever Allert de Lange zich hebben gesteld bij het publiceeren van de Heem schut-Serie: het wekken van belangstelling voor de geschiedenis en de schoonheid van ons land. Van verreweg de meeste kasteelen immers kan gezegd worden, dat zij in meerdere of mindere mate een actief deel gehad hebben in de geschiedenis van een gewest en voor zoover zij nog bestaan bijdragen tot de schoonheid van het land. Het aantal kasteelen, dat in vroegere eeuwen over den vaderlandschen bodem verspreid lag is in de laatste eeuw aanzienlijk verminderd. Er zijn er ge weest, die in de middeleeuwen een belangrijke rol vervuld hebben, maar waarvan de kroniekschrij ver x) vermelden kon, dat men ze reeds in de Xlle of XlIIe eeuw „brande ende slechte in den gron de". Van sommige is de historische beteekenis en het in den loop der eeuwen gewijzigd uiterlijk niet belangrijk genoeg om ze te bespreken. Een en ander verklaart de onmogelijkheid de Nederlandsche kas teelen te behandelen; ik wil mij derhalve beperken tot een verhandeling over Nederlandsche kasteelen met de bedoeling een indruk te geven van de ver schillende typen. Deze opzet biedt een ongezochte gelegenheid te wijzen op de factoren, welke op het daartoe ontvankelijke gemoed van den bezoeker in druk maken: de schoonheid, alsmede op de belang rijkste feiten, die het historisch verleden typeeren. Zoolang kasteelen bewoond blijven zijn zij onder hevig aan veranderingen, welke de elkaar opvol gende geslachten meenden te moeten aanbrengen. Het gevolg hiervan is, dat wij wel vaak beschikken over gegevens die van waarde zijn om smaak en geest van een bepaald tijdperk beter te leeren ken- 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 10