BEREDENEERDE LIJST VAN 25 KASTEELEN 88 BATENBURG, Ruïne van blz. 44, fig. 5, bouwvallen van het op een ommuurd burchtrond gebouwd slot. Ten deele bewaard zijn de twee ronde poorttorens met den ertusschen geklemden ingang, een zware toren, uit het burchtrond uit gebouwd, hier tegenover, en twee rondeelen, ongeveer in het midden der beide ringmuurhelften. De buitenmuren van zachte baksteen met banden van mergel. Hoewel deze bouwwijze een dateering in de tweede helft der XVe eeuw aannemelijk maakt, doet de plattegrond veel ouder aan; bovendien komen de dynasten van Batenburg al voor in het laatst der Xle eeuw. In den loop der Xlle en XlIIe eeuw treden leden van dit geslacht herhaaldelijk op als getuigen, medebezegelaars en borgen van den graaf van Gelre, als deze stadsrechten verleent, schenkingen doet, huwelijksche voorwaarden vast stelt en gelden opneemt. In de XlVe eeuw komt de bezit ting aan het geslacht vari Bronckhorst, dat ook Anholt, Gennep, Gronsveld en Steyn bezat. Het is dus mogelijk, dat in de tweede helft der XVe eeuw een vernieuwing van het slot heeft plaats gehad, waarbij het oude grond plan werd aangehouden en de muren volgens den smaak van den tijd bekleed werden; de Limburgsche relaties kun nen hier van invloed geweest zijn. Later is Batenburg ver erfd op de graven van Home, vervolgens op de vorsten van Bentheim, in wier bezit ruïne en grond nog zijn. Litteratuur: Geld. Volksalmanak van 1839, Buiten 1913, Gelre XXV, XXVI, Mr. Engelen (vgl. noot 12), blz. 296 e.v. BERGH ('s Heeren-), het Huis -, blz. 42, afb. 2, 5, 6). Een sterkte Berga komt reeds voor in het begin der Xlle eeuw (zie de noot op blz. 50). Waar de eerste sterkte gelegen heeft staat niet vast; wel zijn tijdens de herbouwingswerk- zaamheden na den brand van 1939 grondslagen van een oudere te voorschijn gekomen. Op een ommuurden en omwaterden burchtheuvel op veel hoekig grondplan, verheft zich het „Huis", dat aan het binnenplein den L-vorm vertoont, terwijl de buitengevels het beloop van den veelhoek volgen. Het korte been van de L wordt ingenomen door een lageren vleugel met een veelhoekig traptorentje in den binnenhoek. Op de andere zijde wordt de hooge woonvleugel geflankeerd door een machtigen uit de XlVe eeuw stammenden bergvrede, welke den toegang tot het burchtplein door drie poorten beheerscht. Tusschen de jaren 1679 en 1701 heeft een ver-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 109