SLOTWOORD In het voorafgaande heb ik getracht de positie te schetsen, welke onze kasteelen in de geschiedenis van het land hebben ingenomen. De opzet van de werkjes van de Heemschut-serie dwong tot beperking; vandaar, dat ik gezocht heb naar eenig feitenmateriaal, dat deze positie zoo duidelijk mogelijk typeert. Hetzelfde is ook het geval geweest met de keuze der kasteelen, die behandeld zijn ter toelichting van de nog bestaande typen. Terloops heb ik gele genheid gehad te wijzen op architectonische details; ik herinner b.v. aan de uiteenloopende oplossingen voor hoektorens, zooals de vier onderling verschil lende van het kasteel Hemen (afb. 23 e.v.), die van het kasteel Croy, niet ver van Helmond, die van het kasteel Westhoven op Walcheren (afb. 21, 22). Middeleeuwsche geslotenheid vertolkten de hooge ringmuren van Horris burcht (afb. 3), terwijl die van het Huis Bergh tot onze fantasie spreekt door het als fragment bij de laatste restauratie (1941) opgetrokken gedeelte van den ringmuur met poort aan den voet van den bergvrede (afb. 2). Streng ook is de Schierstins (afb. 11) te Veenwouden, die zich bij uitstek leent om in onzen geest het tooneel te zijn, waar een handeling als die op Uniastate (vgl. blz. 58) plaats greep. Streng, grootsch en ietwat speelsch tevens is de kloeke Doornenburg (fig. 14 en afb. 16 en 17). Vriendelijker is het kasteel Genhoes met zijn open burchtvierkant, te Oud Valkenburg, dat in de fijne toon van zijn in mergel opgetrokken muren uit het spiegelend vlak van de gracht oprijst en met het even verder gelegen kerkje zich bij uitstek leent voor een pastel. Het wat jongere kasteel van Eys- den met zijn afwisseling van bak- en bergsteen is veel kleurrijker en spreekt hierdoor van een an- 85

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 106