Haar groot overstek, gedragen door leeuwenkop- of masker-consoles, biedt gelegenheid tot het opstellen van tinnen kannen, koperen kandelaars, aarden vaat werk en andere gebruiksvoorwerpen. Hoewel deze wandbeschieting van eikenhout is, heeft men om meer kleurschakeering te verkrijgen, hier en daar plaatselijk dunne stukjes palissander-, ebben- of sa- tij nhout, opgelijmd. Prachtig doet dit in de was ge zette en somtijds een weinig donker gekleurd eiken hout tegen het gewitte muurwerk. Des te sterker moet in het vertrek de rustige sfeer daarvan ondergaan zijn, wijl de eikenhouten balkzoldering dien zwaren toon nogmaals herhaalde ter afsluiting van de ruimte. Be trekkelijk weinig komt goudleer-bekleeding voor; volgens beschrijvingen vindt men het in dien tijd nog te opzichtig. Uit schilderijen en gegevens omtrent werkplaatsen en handel blijkt, dat het sinds het mid den der 17e eeuw meer in gebruik komt en in de 2e helft dier eeuw gaat men het over de volle hoogte van het vertrek der deftige koopmanshuizen toe passen. De zoldering blijft door haar moer- en kinderbinten het middeleeuwsche uiterlijk getrouw, hoewel de kin derbinten dichter bij elkaar liggen. Voorts ziet men aan de profileering der sleutelstukken en het beeld houwwerk der kraagsteenen met menschen- en leeu wenkoppen, maskers en wapenschilden de rijpe re naissance vormen. Aan die balken hangen niet alleen glanzend koperen kronen met doffe waskaarsen, doch ook fijne scheepjes, wonderlijke visschen en andere dingen uit verre landen meegebracht. 74

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 77