die Italiaansche motieven nog een chaotische ver warring, doch dit alles herstelt zich en groeit tot een meer zuiver weten en kennen, wanneer de Italiaan sche gravures met bijschriften toegankelijk worden uit boeken in onze eigen of in de verwante taal der Vlamingen. Een der eersten die deze uitgeeft is Pieter Coecke van Aelst 15021550), een belangrijk kun stenaar met een groote werkplaats in Antwerpen, waar jongeren niemand minder dan Pieter Brueghel d.o.) werden opgevoed. In 1539 verscheen het eerste, in 1542 het tweede en in 1553, drie jaren na zijn dood, de volledige uitgave der vijf boeken van den Italiaanschen bouwmeester Serlio, door hem ver taald. Hierin waren de klassieke inzichten van den Romeinschen bouwmeester Vitruvius verwerkt. Later in 1577 en 1581 volgde van den veelzijdigen en be gaafden Hans Vredeman de Vries 1527—na 1604) Noord-Nederlander van geboorte, een strenger leer boek over Vitruvius. Deze verdeelt den klassieken tem pelbouw der Grieken en Romeinen in vijf „orden". Van Griekschen oorsprong zijn dedorische, ionische en korinthische orde, waaraan de Romeinen toevoe gen detoskaansche en composiet orde. Het dorische en toskaansch zijn daarbij het meest eenvoudig en stoerhet ionisch het meest verfijndhet korinthisch het meest luxueus, terwijl de composiet orde slechts een samenvoeging is van ionisch met korinthisch. Bij deze orden bestaat het schema van den tempelopbouw uit: plint of sokkel (onderbouw), zuil en wand (dragende deelen), en hoofdgestel (gedragen deel). Daarbij is de zuil onderverdeeld inbasement, 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 46