Schaarsch zijn éénpersoons zitmeubels in de kamer, want voor het zitten gebruikt men hoofdzakelijk kis ten en banken. De zitting blijft steeds van hout, welke men al of niet met losse kussens belegt. Ziet men hoe de menschen zaten, of nog beter, neemt men zelf de proef, dan blijkt hoe dit zitten toen, verge leken met onzen tijd, nog verre van behagelijk was. De bank is een der belangrijkste zitmeubels. Als „sitte- kist" hangt zij samen met de kist en is uit deze opge bouwd door de zijvlakken omhoog te trekken, die voor armleggers dienen. Tusschen deze bevindt zich over de volle lengte een vaste of een omlegbare rug leuning. Bij de laatste kan zoowel de eene als de an dere zijde der bank gebruikt worden, zonder dat zij behoeft omgedraaid te worden. Waar de bank tevens als bergmeubel moet dienst doen, maakt men de zit ting opklapbaar. Behalve deze kistvormige banken zijn er ook op vier pooten met omlegbare armleuning, en voorts de allergewoonste typen zonder leuning. De zetel voor één persoon hangt samen met de „sitte- kist". Als erfenis uit vroeger tijd, waar de zetel in kerk of kasteel een belangrijk zitmeubel was in den vorm van een troon, zien we hem op het laatst der Middel eeuwen doordringen in de burgeromgeving. Nog is het ondergedeelte een kist en kan het deksel opklap pen, zoodat een bergruimte aanwezig is. De zijvlak ken gaan, evenals bij de bank, omhoog en dienen voor armleggers, terwijl het achtervlak opgetrokken wordt tot rugleuning. In samenstelling volgen die vlakken de traditie van het stijl- en regelwerk met paneelen, 4. ZITMEUBEL 32

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 35