die het moet missen. Het staat als bedstede of als ledi kant in het woonvertrek en heeft daar een vaste op stelling die als eereplaats steeds de aandacht trekt. Tegen koude en vocht zet men het op een verhoogd vloertje. Is de bedstede in een nis gebouwd, dan val len slechts de deuren onder het huisraad te rangschik ken maar veelal is zij een getimmerte in de kamer tegen één of twee wanden. Zij bestaat dan uit een onderstel of houten bak, die vaak als bergruimte dienst doende, een paar deurtjes aan de voorzijde heeft. In het onderstel ligt op hout of op singels, een matras, doorgaans een stroozak. Hierop ligt het bed- degoed, dat bedekt wordt door een tot op den grond neerhangende sprei van gekleurde stof. Van het eigenlijke bed komt weinig te zien, wel van den geheel vrij daarboven hangenden hemel, met koorden be vestigd aan de zoldering. Deze, versierd met een ge- plooiden val, dient voor het ophangen van gekleurde gordijnen, die 's nachts het bed omhullen. Van ouds her schijnen versierde hemels voor te komen, ge tuige ook het O. T. Jud. X. 19, waar Holofernes zat onder zijn fraai verhemelte, 't welk schoon ge werkt was met purper en goud, en met smaragden en veel edele gesteenten versierdOverdag worden de gordijnen samengerold en opgebonden tot een zak. Daar het bed in het woonvertrek staat, vormt het een middelpunt van het familieleven, gelijk het dit in ons heden nog is bij geboorte, ziekte of dood. De kist is, vóór de kast algemeen in zwang komt, het 29 2. BERGMEUBEL

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 32