416 DE BOUWWERELD. PRIJSVR., EXAMENS EN TENTOONSTELLINGEN PERSONALIA In den ouderdom van 63 jaar is te Bussum, waar hij zich sedert zijn pensioenneering gevestigd had, over leden de heer Willem Johan de Groot, oud-onder directeur van Publieke Werken te Amsterdam. Bij zijn eervol ontslag drie jaar geleden, om ge zondheidsredenen, heeft de Gemeente de verdiensten van den overledene erkend door hem tot technisch adviseur te benoemen. De heer De Groot was vóór de annexatie van Nieuwer-Amstel, gemeente-architect dier gemeente. Daarna kwam hij als adjunct-ingenieur en vervolgens als onder-directeur van Publieke Werken in dienst der gemeente Amsterdam. De overledene was een bekend lid der Maatschappij tot Bevordering van Bouwkunst, in welke Mij. hij dikwijls bestuursfuncties vervulde. Ook was hij mede oprichter van het ..Technisch Gemeenteblad", waarvan hij tot aan zijn dood redacteur was. ander stuk van Gooiland, den z.g.n. Boissevainwcg ten op zichte waarvan dezer dagen voor Gedeputeerde Staten gepleit is. Deze weg verfiindt Craailoo met Blaricum. De weg is niet hreed en voor het tegenwoordige verkeer niet sterk ge noeg. Blaricum wil er een lireeden en. stevigen weg van maken en daarbij de zuidelijk gelegen strook gronds onbebouwd laten, omdat men van dit hooge plateau een prachtig vergezicht heeft over den Eng, Blaricum, Laren, de Zuiderzee, Eemnes, Baarn, lot Amersfoort toe. Dit is goed. Doch Blaricum wil tevens het mooie, met bosch omzoomde stuk heide, ten noorden van den weg, verkavelen tot villa-terreinen, zóó dat er langs den 900 meter langen weg 18 villa's, plus schuren, garages enz. gebouwd zullen worden. Wordt dit plan verwezenlijkt, dan is er in bet zuiden veel gewonnen, doch gaat er in het noorden veel verloren. Het desbetreffende besluit van den Rlaricumschen Raad heeft dan ook veel tegenstand ondervonden, van welken het geding voor Gedeputeerden een der gevolgen is. De zaak is nu o n the k n e e s of the gods - de godeu van den Haarlemschen Olymp. Indien De Bazel nog Ieefde) zou hij bij het besturende college onzer provincie ongetwijfefd krachtig hebben aangedrongen op vernietiging van het Blari- cumsche besluit, dat hij in hooge mate heeft betreurd. Hij beweegt zich niet langer tusschen ons. Zijn fijne geest werkt niet meer, zijn invloedrijk woord is verstomd. Doch voor deze zaak moge ik het vertolken, omdat ik zeker weet, dat de heengegane meester zich tot uiterste zou verzet hebben tegen de voorgenomen villa-bouwerij op een der plekken van het Gooi, ais van zelf aangewezen om ongerept, zeker om onbe bouwd te blijven. De Bazel's lichaam rust in de aarde van Westerveld, in Haarlem's onniiddelijke nabijheid. Mogen Ge deputeerden het bedenken, als zij, in raadkamer bijeen, als vroede mannen zullen heslissen over het lot van het schoone Tafelberg-plateau". Adres aan den Rotterdamschen Gemeenteraad inzake de Prijsvraag voor de Koninginnebrug. Het Bestuur vau de Maatschappij tot Bevordering der Bouw kunst, Bond van Nederlandsche Architecten, B. N. A neemt hierbij de vrijheid Uwen Raad, in verband met liet voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het uitschrijven van een ideeënprijsvraag voor een nieuwe Koninginnebrug, (volg nummer 315, verz. 1923), waarbij wordt voorgesteld de Jury samen te stellen uit den Directeur van Gemeentewerken en twee Ingenieurs, te verzoeken daaraan alsnog een architect of bouwkundig ingenieur toe te voegen, met het oog op de aesthetische zijde van het vraagstuk. Met verschuldigde gevoelens Het Bestuur van de Maatschappij voornoemd w. g. P. G. Buskens, Voorzitter. E. J. Kuipers, Secretaris Prijsvraag voor een Kerkgebouw der Gereformeerde Kerk, te Amsterdam. V r a g e n 1 ij s t en Antwoorden. (Aanvulling van liet vermeide in het vorig nummer.) 23. (Zie Nr. ~>0.) De in het antwoord vernielde gegevens van hei Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht, werden de vorige week (een teekening met bijlage) aan alle aanvragers van het prijsvraag-programma toegezonden. Op de naar aanleiding daarvan weer ingekomen vragen, wordt het volgende geantwoord: De op de nagezonden teekening in doorsnede H-F. inge schreven maat van 15,6)3 moet zijn 16,53. De in het blok aan de Tweede Nassaustraat doorgetrokken achtergevelrooilijnen hebben alleen belang voor de bebouwing van dat blok. Het verleenen van dispensatie in verband met de achtergevelrooilijnen moet aldus worden opgevat: of er dieper gebouwd zal mogen worden, zal van het project af- hangen; het toestaan van min of meer belangrijke ll2 afwijkingen, hangt af van liet inzicht van B. en W van welk college wel dispensatie zal mogen worden verwacht. Voorloopig kan worden aangehouden, 4 3 dat zal mogen worden gebouwd binnen de lijn die het verlengde is van liet achter-dakvlak in de doorsneden C, D of E, F. Door het vaststellen der achtergevelrooilijnen wordt geen wijziging gebracht in de bepaling, dat de hoofdingang aan de De Wittenkade geprojecteerd moet worden. lu de met roude cijfers aangeduide terreinmaten kan geenerlei wijziging worden gebracht. Aan de zijden 1-2,2-3 en 3-4 mogen ramen worden aangebracht. 62. Op een collectieve aanvraag om verlenging van den inleveringstermijn, heeft de Jury, gezien de omstandigheid, dat tot heden belangrijke gegevens, hiervoren vermeld, moesten worden gemist, gunstig beschikt. In afwijking van het pro gramma, worden nu de ontwerpen ingewacht uiterlijk 15 Februari 1924. in verband hiermede konden nog vragen worden gesteld, tot en met 20 December j. I. 63. Wordt nog aan een bepaalden hoofdvorm van het kerk gebouw de voorkeur gegeven? Antw. Neen. 64. is men vrij in stijl, of moet die in nauwe aansluiting zijn met de belendende gebouwen? Antw. Stijl wordt geheel vrij gelaten; de Jury heeft geen voorkeur. 65. Welke hoogte van verdieping, welke iichtoppervlakte, en welke grootte van kamers schrijft de Amst. Bouwverordening voor? Antw. Zie antwoord op vraag 32; daarbij alsnog in aanmerking te nemen, dat wanneer hij een kamer van 16 M'. de schoorsteen in den hoek komt, de kortste afmeting van het vertrek moet zijn tenminste 3 60 M.; komt de schoorsteen in het midden van den wand, dan moet de lengte van den loodrecht daarop staanden wand tenminste 3.80 M. zijn. Het raamoppervlak, in den dag van het kozijn gemeten, mag niet minder dan '/2o van het wandoppervlak van het vertrek bedragen. 66. Moet vastgehouden worden aan liet aantal zitplaatsen beneden en boven, of mag liet totaal 1000 a 1100 zijn? Anlw. Het aantal plaatsen aan te houden volgens programma: beneden 700, gaanderij(cn) 300 a 400. 67. Mogen aan de De Wittenkade en de De Wittenstraat twee evengelijke toegangen tot liet kerkgebouw worden ont worpen? Antw. Wordt aan den ontwerper overgelaten. DE JURY. W J. DE GROOT, t

Bouwwereld 1918-1923 | 1923 | | pagina 8