360 DE BOUWWERELD. -PERSONALIA hoofdingenieurs, die met het onderzoek dezer zaak belast zijn, worden nog ingewacht. „Het Volk" van 24 October j.1. weet mede te deelen, dat leidende ambtenaren van Publieke Werken vijandig tegenover het denkbeeld der combinatie staan en „dat van de zijde van P.W. tot het laatste toe stemming wordt gemaakt tegen het combinatieplan. Wat te meer te bejammeren is, omdat de plannen van P. W.-ambtenaren een goede oplossing van de stadsuitbreiding, in 't bijzonder wat den aanleg van parken en waterpartijen betreft, zeer in den weg staan". Wij kunnen dit bericht tegenspreken. Aan den dienst van Publieke Werken is opdracht verstrekt met de vertegenwoordigers van het Departement van Waterstaat een plan uit te werken voor combinatie van brug en sluis. Deze uitwerking heeft plaats gehad. Een oordeel uit te spreken over de bezwaren der binnenscheepvaart was aan dezen dienst niet opgedragen. Tegen het plan der combinatie is dan ook door dezen dienst, noch door zijn leidende ambtenaren stemming gemaakt. Integendeel, wij kunnen verklaren dat deze, wat de technische uitvoering van het plan betreft, daartegen geenerlei bezwaren hebben. Aanbouw Kasteel van Aemstel". Er is weer een stuk van het oude Amsterdam onderden sloopershamer gevallen: het blok huizen op den hoek van de Nieuwe Nieuwstraat en de Suiker- bakkersteeg. Zooals aan vele straten en huizen in onze stad is ook aan dit gedeelte van Amsterdam een geschiedenis verbonden, een stuk geschiedenis dat de onregelmatige huisjes, de soms wrak wordende gebouwen een zekere waarde geeft, maar welke toch niet verhinderen kan dat ook deze gebouwen en gebouwtjes eens weer voor het nieuwe plaats moeten maken. Het nu gesloopte blok huizen dan, vormde eens een deel van het zoogenaamde Sint Geertruidenklooster of, zooals het ook heette: het Maegdendal tot St. Geertruyden, een van de zeer talrijke kloosters die vroeger in de Amstelstad bestaan hebben. In het begin van de 15e eeuw werd het klooster gesticht door den regulieren Kanunnih Gijsbert Douw De definitieve constitutie van de stichting had echter pas in het jaar 1455 plaats, zoo blijkt tenminste aan uit een gunstbrief van Paus Sixtus IV die in het jaar 1475 vermeldt dat de brave nonnen reeds twintig jaren lang onder de professie, den regel en kleeding van de orde van St. Franciscus geleefd hebben. Tot het jaar 1578 heeft daar het klooster met zijn vrome nonnenkens in alle rust bestaan; het geus-worden van Amster dam maakte echter een einde aan het St. Geertruiden klooster. De nieuwe niet-roomsche stadsregeering gebruikte het gebouw om er soldaten en schutterij in te huisvesten om in die on rustige tijden de kloosterlingen „te beschermen". Doch de bescherming der kloosterlingen strekte zich verder uit dan voor deze aangenaam was: de kloostergebouwen werden stadseigendom, een gedeelte van het klooster werd, evenals het aangrenzende O. L. Vrouwe Gasthuis gesloopt om er een straat door te leggen van den Burgwal naar den Nieuwendijk. Het overblijvende deel van de gebouwen werd tót woonhuizen ingericht en het kerkje waar eens de mis werd opgedragen werd als een suikerbakkerij verhuurd. Nu, na het sloopen van al die oude woningen is aan de noordkant het kerkje nog zichtbaar, het overige is met den grond gelijk gemaakt. Het mag jammer zijn, dat de oude stadsgedeelten geleidelijk verdwijnen, het nieuwe heeft echter ook zijn rechten, stilstand zou hier achteruitgang beduiden. („Hbl.".) De Oude Kerk te Delft. De fraaie eikenhouten en met snij werk versie. _!e preekstoel in de Oude Kerk te Delft, droeg vroeger een bekroning, welke indertijd aan het Rijksmuseum te Amsterdam in bruikleen is afgestaan. Nu het kerkgebouw inwendig een algeheele restauratie onder gaat, zullen, naar wij vernemen, kerkvoogden de bekroning terug vragen en weer op het klankbord van den preekstoel doen plaatsen. HUIZEN en de „De Miranda-stad in 't Gooi". De gemeente Huizen staat geheel anders tegenover de veel besproken Amsterdamsche plannen betreffende een tuinstad in 't Gooi, Hilversum en Bussum. Zien deze laatste niets dan schade, Huizen daarentegen ziet in het plan voor zich belangen van groote economische beteekenis. Immers, Huizen is de eenige plaats in 't Gooi met een flinken toegang van uit de Zuiderzee, wat beteekent, bij het tot stand komen, ook een spoorweg haven (raming kosten f 150.000.—Het plan is reeds gemaakt. Voorloopige onderhandelingen over de plaats der tuinstad op Huizer gebied (tusschen weg Naarden-Huizen en Sijsjesberg) bewezen, dat de bouw aldaar mogelijk zou zijn (oppervlakte van dat terrein een derde van Amsterdams oppervlakte). <„L C."> Ons natuurschoon. Men schrijft onsBij een fiets- en wandel tocht ovor onze onvolprezen Veluwe, op een der weinige mooie herfstdagen, waarmede de nazomer ons helaas zoo karig heeft bedeeld, ontdekten we een bijzonder idyllisch plekje, dat tot toeven lokte. En wat ons, behalve de eeuwenoude eiken, met hun reeds goudglanzend looverdak, trof, was een reeds op eenigen afstand duidelijk zichtbare, wit beschilderde hand, wijzend naar beneden, in de richting van een in den grond gegraven gat, waarboven een plank was aangebracht, waarop het volgende te lezen stond: De Vuil- Niskuil! Al 't vuil Ga schuil In dezen kuil. Elk spier Papier Behoort slechts hier. Of het nu aan het toeval dan wel aan het korte maar krachtige opschrift was te danken, dat hier werkelijk alle vuilnis Op de hiervoor bestemde plaats was gedeponeerd, konden wij natuurlijk niet met zekerheid uitmaken, doch een feit was het, dat deze druk bezochte plek met haar onmiddel lijke omgeving er keurig nétjes uitzag. („N.R.Ct.") Restauratie van historische gebouwen. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben tot de gemeentebesturen de volgende circulaire gericht. Het komt herhaaldelijk voor, dat aan de Staten van ons Gewest door gemeentebesturen, kerkbesturen, enz. subsidie uit de Provinciale kas wordt verzocht in de restauratie van historisch merkwaardige gebouwen welke, gelet op den zeer verwaarloosden staat waarin zij verkeeren, niet dan met hooge kosten kunnen worden gerestaureerd. Veelal geldt die restauratie echter voor een niet gering deel die onderdeelen, als b.v. het dak, welke, ware aan het gewoon onderhoud voldoende de hand gehouden, niet in een zoodanigen staat van verval hadden kunnen komen. Wij meenen hierop, voor zooveel het gemeentegebouwen betreft, uwe bijzondere aandacht te moeten vestigen omdat, indien ons in den vervolge mocht blijken, dat de vervallen staat van een bouwwerk mede is te wijten aan verwaarloozing van gewoon onderhoud waarbij wij ons voorstellen het het daaraan over de laatste 10 jaar bestede tot maatstaf te nemen, op zoodanige verzoeken onzerzijds geen gunstig advies aan de Staten is te verwachten. U zoudt kunnen goedvinden, hetgeen wij op prijs zouden stellen, den inhoud van deze circulaire ter kennis te brengen van kerkbesturen, vereenigingen, enz. die daarbij, naar uw oordeel, in uw gemeente belang zouden kunnen hebben. L. H. H. DE WOLF. Te Den Haag is plotseling in den leeftijd van 52 jaar over leden de heer L. H. H. DE Wolf, architect B. Van de onderscheidene bouwwerken door architect De Wolf uitgevoerd, kunnen worden genoemd de Princesse Schouwburg, eenige scholen, zoomede het winkelhuis van Schröder aan de Groenmarkt, allen te Den Haag. Voorts café „Neerlandia" te Heerlen en de vernieuwing van Hotel .Noord-Brabant" te 's Hertogenbosch. Te Amsterdam was het voornaamste werk van den heer De Wolf „Mille Colonnes". Het vernieuwen van café „de Bisschop" aan den Dam, waar van de beslissing zich nog steeds laat wachten, was door hem in voorbereiding. Met den heer De Wolf is heengegaan een humaan en bekwaam architect. Van H.

Bouwwereld 1918-1923 | 1923 | | pagina 10