DE RUÏNE VAN HET KASTEEL LICHTENBERG van zoo menig tragisch feit, dat zich daar ter plaatse heeft afgespeeld. Sedert het einde der 18e eeuw geraakte het goed Lichtenberg in handen van tal van particu liere bezitters. Alvorens van Lichtenberg afscheid te nemen, moeten wij nog een kijkje nemen in de naaste omgeving. Jan van Eynatten, heer van Lichtenberg, stichtte in 1455 in de onmiddellijke nabijheid zijner residentie eene kluizenaarswoning^ Verscheidene broeders, die er zich vereenigden, verkregen in 1456 van paus Cauxtus III vergunning, om den kloosterregel van den H. Fran- ciscus aan te nemen. Jan, graaf van Horne, bisschop van Luik, richtte er in 1489 een klooster met kerk op, onder den naam van klooster der Franciscanen-Observanten. Tijdens de woelingen der Hervormden te Maastricht in 1578 werden de monniken uit hun verblijf ver dreven. De kloostergebouwen, sedert dien tijd in verval geraakt, werden gerestaureerd in 1639 door de Recol- lecten, die, uit Maastricht verdreven, zich daar ves tigden. Het klooster werd in den Franschen tijd, op bet laatst der 18e eeuw, als Staatsdomein verkocht. De kérk met een gedeelte der kloostergebouwen werden afgebroken, het overige werd tot herberg ingericht. In het jaar 1851 werd het terrein met de nog bestaande gebouwen door de Groote Sociëteit, gevestigd te Maastricht, aangekocht. Deze bouwde er een Casino, waar des Zondags de muziek van het garnizoen zich liet hooren, en dat tot op den huidigen dag het geliefde uitspanningsoord der Maastrichtenaren is gebleven. Het werd vóór eenige jaren door de ge meente Maastricht aangekocht en beantwoordt nog steeds aan zijne vorige bestemming. Het geheele terrein met naaste omgeving draagt den naam van „Slavante", eene verbastering van het woord „Obser vanten", eene benaming, waaronder de vroegere be zitters, de Paters Franciscanen, werden aangeduid. Het schilderachtig gelegen klooster der Observanten lag iets lager dan het tegenwoordige sociëteitsgebouw, waartoe de beide nog aanwezige poorten in den ouden muur, die het kloostererf omsloot, toegang verleenen. De naar het oosten gekeerde kerk was een klein Gothiek gebouw, met een torentje op het midden van het dak. Daar werd begraven Jan van Horne, bisschop van Luik, die den 18en December 1505 te Maastricht overleed, en den volgenden dag in de kloosterkerk te Slavante begraven werd. Eenige jaren later werd ook aldaar begraven de Luiksche wij-bisschop Libertus van Broeckhem. V

Bouwwereld 1918-1923 | 1923 | | pagina 5