136 DE BOUWWERELD met deze voorkeur rekening kunnen worden gehouden. Voor het vastgestelde tracé zijn reeds op groote schaal gronden aangekochtover verderen aankoop worden onderhande lingen gevoerd. Er zijn reeds tal van woningen gebouwd in de rooilijn, welke bij bedoeld tracé past. Het is niet gebleken, dat het tracé-BONEBAKKER goedkooper zou zijn dan het vast gestelde; er mag bovendien aan worden getwijfeld, omdat het eerstbedoelde tracé aanleiding zou geven tot schadever goeding, terwijl ook nog eenige huizen zouden moeten worden onteigend. Natuurschoon zal bij de uitvoering van de thans voorgenomen verbetering niet worden geschaad; wel is waar zullen eenige boomen moeten vallen, hetgeen men echter in verband met de aanwezige begroeiing niet zal bemerken, doch een groot getal nieuwe boomen zullen worden ingeplant, mede ter vervanging van opgeruimde. „Bij den stand, waarin de uitvoering der plannen thans is gekomen, is het niet mogelijk nog verandering in het tracé te brengen. Uitvoering van het op 9 Februari 1.1. aanbestede gedeelte BrediuswegDen Bongerd, behoefde, ook afgezien van een en ander, niet te worden opgeschort en zulks te minder, daar vanwege de gemeente Naarden in verband met werkverschaffing op vervroegdeuitvoering werdaangedrongen dewijl slechts een klein gedeelte van het, ook overigens niet zeer belangrijke, werk met een weg volgens het tracé-BONE- bakker in verband zou hebben gestaan". Amerika en Nederland. In het jaarverslag der „Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten" wijst de heer H. Cleyndert op de nationale- en stadsparken, die in Amerika worden ge vonden en de groote terreinen in de nabijheid van verschillende plaatsen, die de stedelingen een prettig verblijf in hun vrijen tijd geven. Met heerlijk enthousiasme werken in Amerika talloos velen aan het behoud van natuurschoon en spannen zich in, om een zoo groot mogelijk getal menschen daarvan te laten genieten, in Nederland, zoo meent de schrijver, heeft men weinig geld over voor het behoud van mooie plekjes, terwijl men groote uitgaven voor parken een overbodige luxe vindt. Het merkwaardige verschil tusschen Amerika en ons land is dit: in dat groote land met zijn onmetelijke stukken natuur tot zelfs in de buurt van zijn groote steden, waken overheid en volk er zooveel mogelijk voor, dat van dien overvloed niets noodeloos verkwist wordt; in ons kleine land, een van de dichtst bevolkte van de wereld, met zijn snel aan groeiende bevolking, waar men dus elk stukje vrije natuur als het dierbaarste kleinood zou moeten bewaken, verspilt en ver kwist men dat kostbare bezit! Uit zucht naar materieele voordeden? Zeker, ook dat, doch de hoofdoorzaak van alles is het gemis aan besef, dat alle natuurschoon is het geestelijk eigendom van de geheele ge meenschap, waarvan de zorg en de bewaking is gelegd in handen van de overheid en dat dit dus in hare handen veilig behoort te zijn; het gemis aan besef, dat wij, thans levenden, het recht missen, om naar willekeur dit natuurschoon te ver nielen, dat het integendeel onze duurste plicht is, het onge schonden aan het nageslacht over te dragen! Het nieuwe stadhuis te Stockholm. Den 21sten Juni 1923 zal het nieuwe stadhuis plechtig in gebruik worden genomen. Het stadsbestuur van Stockholm komt er te half elf voor middags met afgevaardigden der andere Skandinavische hoofd steden en van Gothenburg bijeen. Ook de koninklijke familie van Zweden zal tegenwoordig zijn. Een gedenkteeken van Gustaaf Wasa zal worden onthuld en een „feestspel", getiteld „Taklags-ölet" zal worden vertoond, In het Nederlandsch zou men zeggen „het bier van de be kapping"; waarschijnlijk zal bedoeld zijn het bier, dat aan de werklieden geschonken wordt, ais een gebouw onder de kap is. Den volgenden dag vindt een vergadering van de Zweedsche „stedenvereeniging" in het gebouw plaats. Reclames in Zweden, In de laatste aflevering van „Hem- bygdsvard", het orgaan van den Zweedschen Bond Heemschut, wordt geklaagd over het steeds talrijker worden van de reclames, die stad en land ontsieren. Een firma, die in petroleum en benzine handelt, heeft,alleen in de provincie Norrland, twee duizend reclameborden langs de wegen doen plaatsen. De zes andere groote firma's, die deze artikelen verkoopen, willen niet bij haar concurrent achter blijven en zullen ook borden doen aanbrengen. Maatschappijen zijn opgericht, die voor reclame in het groot willen zorgen. Zij plaatsen, als een firma er de kosten voor over heeft, op geregelde afstanden langs wegen en spoor wegen, reclameborden, die 2 meter hoog en 15 meter lang zijn, of reusachtige zuilen, die tevens als wegwijzers dienst kunnen doen. De Zweedsche Bond Heemschut, de Zweedsche Automobiel club en dn Zweedsche Vereeniging tot bescherming der schoon heid in de natuur verzetten zich tegen deze reclames en trachten de overheid te bewegen er verbodsbepalingen tegen te maken. Wij zijn in dit opzicht Zweden vooruit, daar, dank zij onzen Bond Heemschut, in vier provinciën de reclames verboden zijn. Mogen ook de zeven andere weldra volgen! Heemschut in Zwitserland. In een en twintig van de vijf en twintig kantons, waaruit Zwitserland bestaat, vindt men heemschut-vereenigingen. Alleen de kantons Neuchatel, Glarus, Wallis en Ticino hebben er geen. Ieder dezer vereenigingen is aangesloten bij den Zwitserschen Bond Heemschut. De kantonale vereenigingen zijn volkomen zelfstandig en hebben haar eigen leden, die haar bestuur kiezen. De leden der vereenigingen zijn tevens leden van den Bond. Iedere ver- eenigingheefteen vertegenwoordiger in hetbestuur van den Bond. Het lidmaatschap der kantonale vereenigingen kost 5 francs, waarvan 3 francs aan den Bond worden afgestaan. De Bond geeft een tijdschrift uit, dat aan alle leden der vereenigingen om niet wordt gezonden. Verscheidene vereenigingen hebben echter ook haar eigen tijdschrift. Door deze wijze van organisatie is bereikt, dat, ofschoon iedere kantonale vereeniging zelfstandig haar werk kan doen, toch, wanneer dit noodig is, de andere vereenigingen steun kunnen geven. De Bond houdt zich bezig met de vraagstukken, die geheel Zwitserland aangaan, zooals het behouden van geschiedkundige gedenkteekenen of zoogenaamde natuur-monumenten. In 1905, den lsten Juli, toen de Zwitsersche kunstenaars vereniging te Bern vergaderde, werd de Zwitsersche Bond Heemschut gesticht. In 1906 verscheen zijn orgaan „Heimat- schutz". De zeventien jaargangen, die verschenen, zijn rijk verlucht. Ieder nummer bevat, behalve een hoofdartikel, mededeelingen omtrent de werkzaamheid van den Bond en van de kantonale vereenigingen. Een groote verscheidenheid van onderwerpen is in de hoofd artikelen behandeld, zooals: woonhuizen, boerderijen, loge menten, tuinaanleg, kerken, pastoriën, scholen, stadsaanleg, fabrieken van allerlei aard, electrische centrales, leidingen voor electrische kracht, spoorwegen en bergspoorwegen, volks drachten, volksfeesten, reclames, wetgeving en beeldende kunst. Verder vindt men verslagen van de vergaderingen der ver eenigingen, beschrijvingen met afbeeldingen van belangwekkende steden en dorpen, mooie landschappen, gebouwen en dergelijke. Bijzondere aandacht wordt steeds gewijd aan de vraag stukken van den dag op het terrein van heemschut. Door het optreden van den Bond werd de bergspoorweg bij Zermatt niet gemaakt en werd de omgeving van de „Tellskapelle" aan de Vierwaldstattersee niet geschonden. Thans is de Bond ijverig in de weer, om te voorkomen, dat het prachtige Silsermeer in Boven Engadin door een electrische centrale wordt ontsierd.

Bouwwereld 1918-1923 | 1923 | | pagina 10