moesten worden uitgevoerd op plaatsen, waar stads- schoon of landschapsschoon aanwezig was, met de eischen, die heemschut stelt, zooveel mogelijk rekening te houden. Zoo bestond te Backnang, een schilderachtig stadje aan de Mürr, een oude boogbrug, die te weinig doorvaartopening had en te steil was. In de plaats daarvan maakte men een zeer eenvoudige brug van gewapend beton, met een huisje aan de eene zijde, dat wel een modern karakter heeft, doch zeer goed bij de oude architectuur past. Een ander voorbeeld geeft de brug over de Donau te Tuttlingen. Dit was een houten brug, die door een van gewapend beton weid vervangen. Bij deze brug moest een stuw gemaakt worden, omdat de Donau ten westen van de stad dikwijls geen water bevat, daar dit, door onderaardsche gangen, naar den Rijn vloeit. Men heeft nu het water van de Elta, een zij riviertje van de Donau, gebruikt, om een meertje te verkrijgen, dat door de stuw op peil blijft. Voeren de rivieren echter veel water af, dan wordt de stuw opgeheschen. De brug van gewapend beton, die een eenvoudig karakter heeft, is nu zeer karakteristiek en schilderachtig geworden door de huisjes', op de pijlers geplaatst, waarin zich de electrische windwerken van de stuw bevinden. Welk een vooruitgang bij vroeger deze bruggen zijn, kan men te Cannstadt zien. Hier is, in 1893, een brug over den schilderachtigen Neckar geslagen, die volstrekt niet in de schoone bmgeving past, want men heeft haar veel te mooi willen maken, door er standbeelden, obelisken en andere sieraden op te plaatsen. Veel beter voldoet de nieuwe spoorwegbrug van gewapend beton, die onlangs ten noorden van deze brug werd gemaakt en die wij in ons vorig nummer hebben afgebeeld. De Neckar tusschen Cannstadt en Esslingen is bij zonder fraai. Ter wederszijden van het breede dal verheffen zich bergen, aan den voet waarvan aardige dorpjes liggen, die door vruchtboomgaarden omgeven worden. De vrij hooge huizen in vakwerk, wier ver diepingen telkens iets naar voren springen, doen meer aan een stadje, dan aan een dorp denken. Zij zijn meest uit de zestiende eeuw en uit het begin der zeventiende eeuw afkomstig. De meesters der gilden hebben hier en daar het houtwerk van eenige ver- DE PLIENSAU-BRUG TE ESSLINGEN B B B B IS B B 18 B B B B fl B B IS B B B B B I B B B B B B B 3 I D B I B a a

Bouwwereld 1918-1923 | 1922 | | pagina 2