76 DE BOUWWERELD. opgetrokken en gedekt door een spits van eikenhouten binten en belegd met leien, is gedeeltelijk in verval, terwijl door onoordeelkundige verbouwing van den toren-ingang, waarboven een niet met den stijl overeenkomend kerkvenster is aangebracht, de architectonische waarde van het gebouw in vroegere tijden is geschaad. Genoemde architect heeft thans een plan ontworpen, waarin niet alleen de noodige herstelling van den toren, maar ook de correctie van de bij de verbouwing destijds gemaakte fouten is begrepen. Tevens is hierin opgenomen een verplaatsing van de wijzerborden, welke thans aan het uiterlijk afbreuk doen. Burgemeester en Wethouders leggen thans het plan van den architect met beschrijving en begrooting van kosten aan den Raad over. De totale kosten der restauratie zijn geraamd op f 18000 en zij stellen voor, alvorens een beslissing te nemen over de vraag of het geheele plan tot uitvoering moet worden gebracht, hun college te machtigen een rijks- en provinciale bijdrage in de kosten van de restauratie aan te vragen. Monumenten te Rotterdam. Het monument op de Nieuwe Markt, hetwelk de herinnering levendig houdt aan de gebeur tenissen, waarvan de le April as de 350-jarige herdenking zal brengen, verkeert in een toestand, die niet kan worden bestendigd Het is vaak het slachoffer van de baldadigheid der jeugd geweest, terwijl het bovendien tijdens den oorlog zoodanig aan diefstal was blootgesteld, dat B. en W. zich destijds ge noodzaakt hebben gezien, om de zinken spuiers, voorzoover nog overgebleven, te verwijderen. Bij de uitvoering van de Bibliotheek is het beeld binnen de schutting gebracht, met de bedoeling, om bij het gereedkomen van dit gebouw tot herstelling over te gaan. Het ligt intusschen voor de hand, hoe gepast het is zorg te dragen, dat tegen den len April as- het beeld in behoorlijken toestand zal zijn hersteld. In verband daarmede heeft de Directeur van Gemeentewerken thans reeds een voorstel daartoe gedaan. De restauratie zal geschieden door toepassing van een soort cement en het daarna afdekken van het geheel met een zooveel mogelijk onzichtbare verflaag, een methode, die ook elders bevrediging heeft gegeven. De kosten, met inbegrip van de uit te voeren herstellingen, worden op f5800 begroot Onder de oogen is voorts gezien, op welke wijze het monument voor den vervolge zooveel mogelijk voor verdere beschadiging zou kunnen worden gevrijwaard Het meest aan te bevelen daartoe is, rondom het gedenkteeken een eenvoudig plantsoen te maken ter breedte van 5 M., afge scheiden van de openbare straat door een hekwerk, waarlangs aan de buitenzijde een verhoogd voetpad ter breedte van 2M is gedacht. De kosten van deze voorziening worden op f4000 geraamd De Directeur heeft bij deze gelegenheid mede gewezen op de beschadigingen, die aan het gedenkteeken-VAN 'T Hoff, zoomede aan het Mercuriusbeeld van de Beurs zijn toegebracht. De in deze uit te voeren herstellingen zijn echter slechts gering en zullen in totaal een bedrag van f 450 vorderen. Het huis „Hofwijck" te Voorburg. Het weekblad „Buiten" schrijft het volgende omtrent het huis „Hofwijck". Zooals men zich zal herinneren, hebben wij in 1919 het een en ander medegedeeld van de plannen der Vereeniging „Hof wijck" die zich ten doel stelt het buitenverblijf van den dichter Constantijn HuygeNS en zijn niet minder beroemden zoon Christiaan zooveel mogelijk uit- en inwendig in den ouden staat te herstellen en het huis tot een Huygensmuseum in te richten. Naar wij onlangs uit de beste bron vernamen, is het niet mogelijk gebleken deze plannen uit te voeren. Het huis staat, tegen verval behoed, in halfvoltooiden toestand en de tuin is eveneens half aangelegd. Pogingen om de noodige geldmiddelen te verkrijgen ten einde de-restauratie voort te zetten, zijn mislukt. De vereeniging heeft uit de steeds minder wordende jaarlijksche bijdragen en uit de opbrengst van het terrein, dat als moestuin verhuurd wordt, juist voldoende inkomsten, om achteruitgang te voorkomen Een Duitsche Maecenas hielp de vereeniging indertijd met f 20.000 vopr den aankoop. Een Hollandsche Maecenas, die f 30.00 over heeft voor 't uitvoeren der plannen, bleek er niet te zijn, tot dusverre. Het gesukkel met „Hofwijck" is een schande voor ons land. Wij hebben den mond vol van het eeren van onze groote ^mannen, en bij jubilea van verdienstelijke, maar meestal niet groote landgenooten laten wij ons niet onbetuigd. Doch voor het op zoo sympathieke wijze eeren van de nagedachtenis der Huygensen, is geen geld beschikbaar.... Gelukkig maar, dat Voorburg door slechts weinig vreemde lingen bezocht wordt, zoodat wij onze schande voor hen ver borgen kunnen houden Maar met dat al blijft het een droevige geschiedenis. Herbouw van den Wijnhuistoren te Zutphen.Op de aan vraag van het gemeentebestuur van Zutphen om regeerings- subsidie voor het herbouwen van den afgebranden Wijnhuis toren heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bericht, dat dit gewenscht en subsidie daarom gemotiveerd is. De minister zal de ontwerpbegrooting van 1923 een eersten termijn aanvragen, hoewel een pertinente toezegging niet mogelijk is Het subsidie zal dan bedragen de helft van de kosten van het werk en van het herstel van het uurwerk. Voor het klokkenspel geeft de minister echter geen subsidie. Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaelogische Commissie. In de onlangs te Middelburg gehouden vergadering werd het jaarverslag vastgesteld Aan het gemeentebestuur van Goes werd advies verstrekt omtrent een zestal aanvragen om bouwvergunning. Betreffende de subsidieering van de restauratie van den toren te Gapinge werd een advies aan Ged. Staten vastgesteld. Besloten werd met de autoriteiten in overleg te treden betreffende de beplantingen der wegen, vooral op Zuid-Beveland. Tivoli ontluisterd. Wie te Rome geweest is, herinnert zich de prachtige watervallen van Tivoli, waarboven de ronde tempel der Sibylle van Tibur zich verheft. De Anto stort zich hier van een hoogte van 100 Meter naar beneden. Dit water zal nu worden afgeleid en naar een „centrale" worden gevoerd, waar het turbines in beweging zal brengen om electriciteit op te wekken. Die „centrale" zal onder den Ponte Gregoriano worden gebouwd. Heemschut te Venetië. Men heeft het plan gemaakt, om Venetië door een breede brug met het vasteland te verbinden, opdat het ook door automobielen zou kunnen worden bereikt. Daar de stad zelf voor rijverkeer ten eenenmale ongeschikt is, wil men haar moderniseeren en haar van „verkeerswegen" voorzien, die aan de „eischen des tijds" voldoen. Wel is de stand van de ttaliaansche financiën niet gunstig en lijkt de tegenw.oordige tijd al zeer ongeschikt, om grootsche plannen te gaan verwezenlijken, maar zij, wien de schoonheid van Venetië ter harte gaat zijn toch in het geweer gekonjen, om de stad der lagunen tegen zulk een aanslag te beschutten. Zij hebben niet slechts te Venetië, maar ook te Rome een ver gadering gehouden, waarop tegen de plannen ten krachtigste werd geprotesteerd. Architecten worden oud. In een Engelsch blad vonden wij medegedeeld, dat tooneelspelers, rechtsgeleerden en architecten de meeste kans hebben op een lang leven. Tal van architecten in Engeland zijn thans over de zeventig; een lijst van over ledenen vertoont aartsvaderlijke cijfers. Het blad voegt daarbij, dat dit verschijnsel moeilijk te verklaren is, daar een Engelsch architect gedurende zijn geheele leven haast nooitin de buiten lucht komt, tenzij hij ambtenaar is. Voor Nederlanders moge hier, ter toelichting, dienen, dat de Engelsche architecten zich uitsluitend met het ontwerpen bezig houden, doch zich met de uitvoering niet inlaten. Wij herinneren ons een der eerste Engelsche architecten te hebben ontmoet, die ons, als hooge uitzondering, een zeer groot werk, dat hij onderhanden had, zou laten zien, doch zijn verontschuldiging maakte, dat hij er weinig van op de hoogte was, omdat hij er nooit kwam. Hij had wel wat anders te doen. Advertenties van architecten. In de bepalingen van de eere-code der Engelsche architecten wordt het plaatsen van advertenties, in welken vorm ook, verboden Eenigen tijd geleden is er te Londen een tentoonstelling van Amerikaansche architectuur waarbij geen ontwerp voor een hemelkrabber" was gehouden en toen zijn verscheidene architecten uit de Vereenigde Staten naar Engeland overgekomen. Die zeiden, dat de Amerikaansche architecten in adverteeren geen bezwaar zien; waarom zou een architect niet mogen doen, wat aan ieder ander man van zaken vrij staat? Deze verklaring heeft indruk gemaakt, maar toen een spreker in een vergadering van architecten aanraadde, het Amerikaansche voorbeeld tes volgen, vond hij geen medestanders. E

Bouwwereld 1918-1923 | 1922 | | pagina 8