onderscheiding Van de Duifjeskerk aan de Prinsen gracht, welke dienzelfden heilige als patroon had, als „buiten de veste" werd aangeduid Ter vervanging van dit kleine bedehuis ontwierp de architect P. J. H. Cuypers, die reeds van zijn talent te Amsterdam door het bouwen der kerk aan de Haar lemmer Houttuinen had blijk gegeven, een andere, waarvan hij het ontwerp op een tentoonstelling in „Arti ef Amicitae" inzond. Dat ontwerp was zóó grootsch, zoo door de afmetingen als door de opvatting, dat velen twijfelden, of het ooit zou worden verwezenlijkt. Immers, het vertoonde een lang koor, een kruisbeuk, een nog langer schip, een toren boven het kruis, door vier torens omgeven en twee torens aan de westzijde. Voorloopig werd alleen de koornis uitgevoerd, waar aan een houten hulpkerk was verbonden. Dit was voor f de parochianen van dien tijd voldoende. Maar toen GEMENGDE BERICHTEN de omgeving met huizen bebouwd werd en de be ruchte buurt IJ IJ in de plaats kwam van de vroegere landelijkheid, werd het koor voltooid. Een vijf en twintig jaren geleden werden ook de kruisbeuk en het schip gebouwd, zoodat'de kerk toen, wat het inwen dige betreft, gereed kwam. Maar alleen het benedenste der torens werd destijds gemaakt. De middelen ont braken om meer te doen. - En zoo zijn die torens alle door platten gedekt, zoodat van het rijke silhouet, door den ontwerper bedoeld, niets te zien is. Thans zal althans de toren boven het kruis, naar een ontwerp van de architecten Joseph en Pierre Cuypers, verrijzen, Dit ontwerp wijkt in sommige opzichten af van dat, door hun vader en grootvader gemaakt. Wij zijn in de gelegenheid, het onzen lezers te laten zien, daartoe in staat gesteld door de redactie van het weekblad „Opgang". DE KERK VAN DEN H. WILLEBRORDUS BUITEN DE VESTE TE AMSTERDAM Een werk van Philips Vingsboons verknoeid. Op de Heeren gracht tusschen de Spiegelstraat en de Leidschestraat, thans Nr. 450, had Joseph Dentz in 1663 door Philips Vingboons een prachtig dubbel huis laten bouwen. De gevel, geheel van gehouwen steen, is betrekkelijk sober en, gelijk bij de andere werken uit den lateren tijd van dien meester, berust de schoonheid voornamelijk op de verhoudingen. Als versiering ziet men alleen twee Jonische pilasters naast de deur, meteen balcon daarboven. VlNGBOONS heeft een afbeelding van den gevel in het tweede deel van zijn verzamelde ontwerpen opgenomen. Maar thans is de schoonheid wreed verstoord. Om meer ruimte te verkrijgen het huis is anders ruim genoeg is de kap gesloopt en vervangen door een hooge mansarde verdieping, die van vier even banale als wanstaltige vensters werd voorzien. Dit geval toont al weder, als het nog noodigwas welk een dringende behoefte er aan toezicht op het bouwen, wat de schoonheid aangaat, te Amsterdam bestaat. Ware de thans door den gemeenteraad aangenomen verordening op dit stuk reeds 111 werking geweest, dan zou zulk een hinderlijke schennis van het stadsschoon zeker zijn voorkomen.

Bouwwereld 1918-1923 | 1922 | | pagina 5