Onbekende De Bazel bedreigd Handhaving gevraagd Voor de tweede keer in een jaar tijd luidt Heemschut in Bussum de noodklok voor een beeldbepalende villa. Dit keer blijkt het zelfs een uniek ontwerp van de bekende architect K.P.C. de Bazel te zijn. Christian Pfeiffer Beide villa's zijn nog in bijna originele staat te vinden aan de Verhulstlaan. jrrnk" In het archief van De Bazel zijn de tekeningen bewaard. I 2 Heemschut werd geattendeerd op het voor nemen van een besluit van de gemeente raad van Gooise Meren om in Bussum sloop mogelijk te maken van twee, aaneengescha kelde houten villa's in het rijksbeschermde Brediuskwartier. Kort daarvoor was al de slopershamer gegaan in een beeldbepa lende villa aan de Huizerweg in Bussum, een zaak die door Heemschut tot op heden nog wordt bevochten bij de rechtbank. De nieuwe zaak in Bussum trok meteen de aandacht, omdat bleek dat de eerste hou ten villa in 1904 was gebouwd als herstel lingsoord voor 'bleekneusjes' uit Amster dam, die door het ongezonde stadse leven verzwakt waren en in het landelijke Bussum konden aansterken. In 1911 werd de villa uitgebreid met nog een villa. Het complex is ouder dan de wijk het Brediuskwartier, ont worpen in de jaren '20 en '30 door de toen L~riT l CD n I m in Bussum woonachtige architect K.P.C. de Bazel. De houtbouw is in een verder uitsluitend stenen wijk uniek. Dit heeft te maken met het fort Werk V, onderdeel van de Nieuwe Hollandse Waterlinie, gelegen op ca 350 meter afstand. Vanwege de schoots velden mocht er in de nabijheid geen permanente bebouwing staan. Bovenstaande zaken waren voor Heemschut en het Cuypersgenootschap voldoende reden om met spoed de monumentenstatus aan te vragen. Helaas ging de gemeente raad, ondanks fel protest, dit najaar toch akkoord met de vergunningverlening die een wijziging van het bestemmingsplan en sloop mogelijk maakt. Onze verbazing was echter groot toen kort daarna de Historische Kring Bussum meldde dat tenminste een van de twee villa's een ontwerp van De Bazel moet zijn. Dat was in het archief van de Kring enkele jaren geleden gedocumenteerd. Nader onderzoek van Heemschut beves tigde dit. In het werkarchief van De Bazel zijn bovendien de originele tekeningen van de eerste villa (1904) en zelfs de uitbreiding uit 1911 te vinden. Houten gebouwen zijn uniek in het oeuvre van De Bazel. De ontdekking is gedeeld met de gemeente Gooise Meren als aanvulling op onze monu- mentenaanvraag die nog in behandeling is. De gemeente heeft Heemschut laten weten dat dit aanleiding geeft om een cultuurhisto risch onderzoek te laten doen. Heemschut hoopt dat dit gaat leiden tot een gemeen telijke monumentenstatus. Daarmee wordt sloop van deze belangrijke villa's voorko men. Wat ons betreft zou het een logisch gevolg zijn wanneer dit op den duur zal leiden tot een rijksmonumentenstatus. 44 UT december 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 44