De inhoudelijke beoordeling Conclusie 't Jagershuis, Amstelzijde 4 te Amstelveen. Bron: Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, 1967, Gerard Dukker vindt de intrinsieke waarde van 't Jagershuis zelf zeer beperkt. Het gebouw heeft volgens haar niet de monumentale waarde die in het register is omschreven. De belangenorganisaties zijn het hiermee oneens. Zij wijzen op de historische beteke nis voor Ouderkerk aan de Amstel. In het verleden was 't Jagershuis een pleisterplaats voor reizigers per trekschuit over de Amstel. Ze stellen onder andere dat de minister, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de renovatie in de jaren zestig niet alleen heeft goedgekeurd, maar zelfs met een groot bedrag gesubsidieerd! Dit besluit van de minister is gebaseerd op de Monumentenwet 1988. Die wet is inmid dels vervangen door de Erfgoedwet, maar het verzoek om het pand te schrappen is gedaan voordat de Erfgoedwet op 1 juli 2016 in werking trad. De Rechtbank over weegt: De minister moet het oorspronkelijke besluit tot aanwijzing als een beschermd monument en de daarbij horende redenge vende omschrijving echter wel als uitgangs punt nemen. Als een besluit tot aanwijzing niet is herroepen of vernietigd, dient van dat besluit te worden uitgegaan. Dit is het begin sel van formele rechtskracht. Volgens vaste rechtspraak mag de minister daarom niet overgaan tot een volledige herbeoordeling van een aanwijzing als beschermd monu ment. De herbeoordeling dient beperkt te blijven tot nieuwe feiten en omstandighe den die de redengevende omschrijving bij het aanwijzingsbesluit in een ander licht plaatsen. Informatie gericht op het aantonen van de onjuistheid van de gronden waarop de aan wijzing destijds is gebaseerd en die reeds bekend was ten tijde van het aanwijzingsbe sluit, kan niet zo maar als een nieuw feit of nieuwe omstandigheid worden aangemerkt. De rechtbank oordeelt in het beroep van Historisch Amstelveen dat het besluit over 't Jagershuis niet aan het hierboven beschre ven criterium voldoet. Niet ter discussie staat dus dat de renovatie van 't Jagers huis in de jaren zestig feitelijk neerkwam op sloop en historiserende nieuwbouw. De minister heeft het gebouw echter als beschermd monument aangewezen nadat deze bouwactiviteiten waren voltooid. De gemachtigde van de minister heeft op de zitting verklaard dat 't Jagershuis sindsdien geen relevante veranderingen heeft onder gaan. De rechtbank oordeelt daarom dat zich geen nieuwe feiten of omstandigheden hebben voorgedaan die de redengevende omschrijving bij het aanwijzingsbesluit in een ander licht plaatsen. In deze zaak wordt aangetoond dat alleen nieuwe feitelijke (fysieke) omstandigheden met betrekking tot een object reden kun nen zijn om een pand te schrappen uit het Monumentenregister. Voortschrijdend inzicht over (al dan niet) monumentale waarden is onvoldoende. Bijzondere en klemmende omstandigheden kunnen zijn verval, brandschade of anderszins. december 2018 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 39