HEEMSCHUT SI Sloop LTS Nijlansdyk Bijzondere manier van behoud Platform Religieus Erfgoed actief FRYSLAN Leeuwarden - Het afgelopen jaar zijn de school gebouwen in de gemeente Leeuwarden veel vuldig in het nieuws geweest. Het ging dan vooral over de sloop van de oude LTS aan de Nijlansdyk en het behoud van de oude christe lijke LTS in Huizum-West in Leeuwarden. Het thema van de Open Monumentendag Leeuwar den 2018 was Schoolgebouwen in Leeuwar den. Is dat toeval? Bouwhistoricus Maarten de Graad is bezig met een inventarisatie van de technische scholen tussen 1945-1968. Friesland had tot de sloop van de ambachtsschool in Drachten een bijna volledige staalkaart van ambachtsscholen uit vrijwel alle bouwtijden. Van de 120 school complexen die in beeld zijn, zijn enkele in vijf bouwlagen gebouwd. De technische school aan de Nijlandsdyk is nog geheel gaaf met sta len ramen, een bakstenen schil en oorspron kelijk interieur met tegelvloeren. Dat maakt de LTS in ieder geval bijzonder zeldzaam. Het is daarom erg jammer dat de gemeente Leeu warden besloten heeft het complex te slopen, omdat renovatie financieel niet haalbaar is. We hebben na veelvuldig verzoek om documenten niet kunnen achterhalen of het college ook de monumentale waarden van het complex heeft meegenomen in haar afweging om het gebouw te behouden of te slopen. De kunstenaars in de oude christelijke LTS kun nen gelukkig blijven zitten. Maar ook hier leek het lange tijd dat de kogel door het gebouw zou gaan. Helemaal gerust zijn we nog steeds niet. Het schoolgebouw heeft geen beschermende status. Claudia Versloot FLEVOLAND Elk dorp een ijsbaan, dat was het credo bij de aanleg van de Flevopolders. Vaak een koeien- weide met kleidijkje, maar de eenvoud deed niets af aan het schaatsplezier. In Zeewolde ging het wat verder. Geen schaatsbaantje, maar een echte ijsbaan met een clubhuis. Architect en Zeewoldenaar Jan Looman maakte het ontwerp. De esthetische randvoorwaarden werden ontleend aan het naburige bedrijventer rein Gildenveld: 'wit, grijs en glas tussen bomen en gras'. Jan heeft deze sfeer in het ontwerp toegepast. Het gebouwtje is uitgevoerd in betonsteen, toen in de mode. Omdat het aan de kopse kant van de ijsbaan kwam te liggen, kreeg het een gebogen vorm. Een uitdaging vond Jan. Het kreeg een doorgang van dorp naar ijsbaan. In 2015 besloot de gemeente Zeewolde tot een gecombineerde ijsbaan met atletiekbaan. En voor de allerjongsten een 'krabbelbaantje'; dat was op de locatie van het ijsbaanhuisje. Het schijnt, dat niet iedereen dat toen door had. Nu is besloten tot nieuwbouw. Het geld voor het nieuwe gebouw is er nog niet. Maar wel de architect, Jan Looman. Heemschut Flevoland vindt dat een mooie oplossing. Zo keert het karakteristieke gebouw terug in een nieuwe gedaante. In het materiaal is als bij het vorige exemplaar een gevelsteen van betonsteen op een rand van prefab beton. De twee gedeelten hebben beide een zandlo- pervorm. In het ene deel komen kleedkamers, sanitair en berging; in het andere de kantoor tjes en het clubhuis. En daartussen de poort, met zichtlijn, van of naar het dorp. Truus Visser, Ben te Ra a ZUID-HOLLAND Wat is het Platform religieus Erfgoed Zuid Holland (PRE ZH)? Dit platform wil draagvlak en belangstelling creëren voor het behoud van religieus erfgoed en een duurzame toekomst hiervoor realiseren binnen de samenleving. Hierbij wordt samenwerking gezocht met kerke lijke instanties, monumenten- en erfgoedorga nisaties, investeerders, ontwikkelaars en over heden. Heemschut Zuid-Holland maakt sinds eind 2017 deel uit van het PRE ZH. Het PRE ZH wil stimuleren dat overheden in de beleidsvorming weloverwogen strategi sche keuzes maken en anticiperen op herbe- stemming, herontwikkeling of sloop. Bijvoor beeld door het maken van een kerkenvisie op gemeentelijk niveau. Het PRE ZH is opgericht in 2008 na overleg met de gedeputeerde cul tureel erfgoed van de provincie Zuid-Holland. Er is een nationale pilot kerkenvisie ontwikkeld die binnenkort wordt rondgestuurd. De provin cie heeft aangegeven herbestemmen te willen aanpakken. Daartoe is een aanjager religieus erfgoed aangesteld. PRE ZH is van mening dat kerkelijke gebouwen moeten worden opgeno men in ruimtelijke plannen zoals de omgevings visie. Marc Scheidius

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 16