Het jongensklaslokaal tijdens de wereldtentoonstelling van 2 juni tot 3 november 1913. De landelijke modelschool in het Moderne Dorp op de wereldtentoonstelling in Gent. De plattegrond van de landelijke model school op de expo te Gent. Onduidelijkheid over authenticiteit Voorlopig beschermd Publicaties en oproep De werkgroep voert niet alleen onder zoeken uit, maar publiceert ook infor matie over het schoolgebouw in tijd schriften, wijkinfoborden en online. Iedereen kan aan het onderzoek meewerken door foto's te bezorgen van schoolgebouwen die erg lijken op deze modelschool. Bestaan er in Nederland ook schoolgebouwen die geïnspireerd werden door deze Belgi sche modelschool uit 1913? Wie vergelijkbare schoolgebouwen kent, bezorgt deze aan de werkgroep via laatstegebouwexpo1913@gmail.- com, de website www.moederschool. wordpress.com of Facebook Redde- modelschoolvanwereldexpo1913. bijna zeventig jaar functioneerde met een onderwijsfunctie voor een lagere school met kleuterklas. Vandaag biedt het onder dak aan een armenwerking. In de praktijk heeft de modelschool uit 1913 typologisch veel navolging gekregen. Die beïnvloeding blijkt uit regionaal onderzoek, dat sinds de ontdekking van het gebouw op initiatief van de werkgroep is uitgevoerd. In internationaal opzicht is de typolo gie bijzonder: het is te beschouwen als een portiekschool (ook wel portaalschool genoemd), terwijl de gangschool of hal- school destijds veel gebruikelijker was. Het gebouw speelt een unieke rol in de geschiedenis van de onderwijsarchitectuur in Vlaanderen. Het is uitzonderlijk dat een dergelijk zeldzaam prototype nog bestaat en in zo'n authentieke staat bewaard is gebleven. Dat het bovendien het enige nog bestaande originele gebouw van de wereld tentoonstelling te Gent is - destijds door miljoenen bezoekers bezocht - maakt het nog waardevoller. In 2015 diende de eigenaar samen met een grootwarenhuisketen evenwel een sloop- aanvraag in om op de plaats van het huidige schoolgebouw een nieuw grootwarenhuis te bouwen. Daarbij werd de authenticiteit van het schoolgebouw ter discussie gesteld. Er zou namelijk geen bewijs voorhanden zijn dat het wel degelijk de originele Belgische modelschool betreft van de wereldtentoon stelling van 1913. De sloopplannen worden gefinancierd door de warenhuisketen die tijdens het volle dige bouwproces haar bestaande filiaal kan openhouden. Achteraf zou de huidige winkel gesloopt worden om er een nieuw bouw voor de armenwerking te bouwen. De zaken worden in de bouwplannen zo voor gesteld alsof het behoud van cultureel erf goed de armenwerking in de weg staat. Een haalbare oplossing, die zowel het onderwijs- erfgoed als de armenwerking een toekomst geeft, werd echter nooit terdege onder zocht. In 2015 en 2016 bestudeerden de stede lijke, provinciale en Vlaamse erfgoeddien sten het schoolgebouw. Over de sloop- plannen is men snel duidelijk: de sloop zou uniek cultureel erfgoed onherroepelijk ver nietigen en is geen optie. Over de authenti citeit spreekt men zich door een gebrek aan hard bewijs echter niet uit. De werkgroep bleef verder zoeken en vond na volgehou den speurwerk onomstotelijk bewijs dat het schoolgebouw effectief de (verplaatste) authentieke Belgische modelschool is van de wereldtentoonstelling van 1913. In 2016 werd het schoolgebouw offici eel voorlopig beschermd. Daarna stelde de hoogste erfgoedinstantie van het land aan de bevoegde minister de definitieve bescherming voor, maar een finale beslis sing door hem bleef uit. Het nieuwe bewijsmateriaal vraagt aan de Minister van Onroerend Erfgoed en tevens de Minister-President van Vlaanderen dan ook om het unieke schoolgebouw, de 'moederschool' van meer dan honderd lan delijke scholen in Vlaanderen, definitief te beschermen. september 2018 HEEMSCHUT 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 37