25 jaar rijksbeschermd dorpsgezicht Handhaving Nederland kent veel rijksbeschermde stads- en dorpsgezichten. Noordwijk- Binnen werd ruim 25 jaar geleden in 1992 aangewezen als beschermd dorpsgezicht. Het jubileum was voor de Vereniging De Oude Dorpskern en de gemeente Noordwijk aanleiding te laten onderzoeken in hoeverre de status van beschermd dorpsgezicht heeft bijgedragen aan het behoud van de ruimtelijke kwaliteit van het gebied. Peter Neukirchen Beperkt toetsingskader Waardevolle conclusies Noordwijk-Binnen Het valt zeer te prijzen dat een historische vereniging en een gemeente tot een geza menlijke opdracht hebben besloten. Voor zover bekend de eerste keer in Zuid-Hol land, dat een stad- of dorpsgezicht geëva lueerd wordt. Bij Noordwijk-Binnen gaat het om de bescherming van de historische ruimte lijke structuur, het historische patroon van straten, paden en open ruimten in samen hang met de schaal van de bebouwing, die gekenmerkt wordt door zowel tweelaagse als eenlaagse bouw met kap, stegen tussen de woningen en diepe achtertuinen. Geert Oldenmenger van Bureau BAAC heeft begin 2018 een helder, prettig lees- Voorstraat 90 in 1911 en in 2017. baar rapport uitgebracht. Het laat zien dat, ondanks de goede bedoelingen, een en ander is fout gegaan. De heldere struc tuur is langzaamaan vervaagd. Met name de vaak eenlaagse bebouwing is veelal ver dwenen en vervangen door hogere huizen, die tezamen ook nog eens een aaneen gesloten blok vormen, waardoor het open karakter verloren is gegaan. Had die aantasting voorkomen kunnen wor den? Het rapport geeft daarover een aantal interessante gedachten. De toelichting op het dorpsgezicht was destijds bij de aanwij zing nogal beperkt. Dat is in de latere beleids stukken niet echt verbeterd. Het gebied valt onder het Bestemmingsplan Noordwijk Binnen uit 2013. Het heeft net als het voorafgaande bestemmingsplan een conserverend karak ter. Het oude bestemmingsplan kende geen uitgebreid toetsingskader, waardoor er ruimte ontstond voor eigen interpreta tie door B&W. Zo kon het gebeuren dat bij nieuwbouwplannen alleen naar het bouw vlak werd gekeken en onvoldoende rekening werd gehouden met het feit dat een te slo pen en nieuw te bouwen pand onderdeel is van de omgeving, van het grotere geheel van het dorpsgezicht. Bij cumulatie leidde dat er toe dat de structuur en het karakter van het dorpsgezicht langzamerhand bijna onge merkt is aangetast. In de afgelopen 25 jaar is tussen de 15% en 20% van de bebouwing gesloopt en vernieuwd. Het rapport mondt uit in conclusies en aanbevelingen die ook bij andere stads en dorpsgezichten toepasbaar zijn: bij voorbeeld meer kennis vergaren over de waarden in een beschermd gezicht, meer gebouwen als gemeentelijk monument of als beeldbepalend pand aanwijzen, meer gestructureerd bouwhistorisch onderzoek, goede en gewenste initiatieven belonen. De gemeente Noordwijk en de Vereniging De Oude Dorpskern zijn blij met het rapport. In lijn met het rapport gaan zij een Plan van Aanpak opstellen, waarin wordt aangege ven hoe de waarden van het dorpsgezicht getoetst gaan en in het juridische instru mentarium verankerd kunnen worden. Heemschut Zuid-Holland heeft het rap port van harte onderschreven. Het zou goed zijn als ook andere gemeenten het voorbeeld van Noordwijk volgen en onder zoeken wat er in de loop van de jaren in de beschermde stads- en dorpsgezichten veranderd is. Dat kan veel interessant materiaal opleveren waar ons erfgoed alleen maar bij gebaat is. juni 2018 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 39